Bez resztek

Autor:
Jagna Niedzielska
Wydawcy:
Legimi (2019)
Pascal (2019)
ISBN:
978-83-8103-479-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
e-booki

Czy wiesz, że wyrzucamy 30% naszych zakupów spożywczych?

Najwięcej marnujemy pieczywa, wędlin, owoców, warzyw, nabiału. Jest jednak sposób, żeby temu przeciwdziałać! Kuchnia zero waste!

Przyjrzyj się temu, co twoim zdaniem nie nadaje się do zjedzenia, i przekonaj się, jak zdrowo i naprawdę pysznie możesz to wykorzystać w kuchni.

Wykorzystaj, nie marnuj!

Gotowanie zero waste to smaczne jedzenie, oszczędność, ekologia i brak wyrzutów sumienia! Bo wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale również strata pieniędzy.

Zupa dyniowa zagęszczana czerstwym chlebem. Pizza ze spodem z gniecionych ziemniaków. Omlet z resztkami warzyw. Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i doradca kulinarny, odpowiada na pytania, jak robić zakupy, jak przechowywać żywność, jak gotować z resztek, a co rzeczywiście należy wyrzucić. Kuchnia zero waste to nie tylko gotowanie, ale sposób na życie.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Zero waste – co to takiego? Otóż wyobraźcie sobie, że za tymi obco brzmiącymi słowami kryje się coś, co znane jest od początku świata. Nasze mamy i babcie, tatowie i dziadkowie, karmiący swoje rodziny w czasach PRL-u, opanowali tę sztukę do perfekcji. Gdy już wystali w kilkugodzinnych kolejkach cokolwiek jadalnego, to nawet skraweczek nie mógł się zmarnować. Wymyślali przeróżne potrawy, robili przetwory, marynaty, smażyli dżemy, wyciskali soki, mrozili, pasteryzowali. Dokonywali cudów, aby niczego nie zmarnować, ale też, żeby rodzinom zapewnić zdrowe, urozmaicone posiłki. Kolejne pokolenia, dorastające w epoce pełnych półek i możliwości kupienia praktycznie wszystkiego o każdej porze roku, trochę od tej tradycji odeszły na rzecz przetworów ze sklepu (bo kto by miał czas je robić!), gotowych dań do mikrofalówki (komu by się chciało gotować!), czy restauracji i fast foodów (bo fajnie iść ze znajomymi). • Dlatego polecam książkę Jagny Niedzielskiej „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”. Jest ona pełna bezcennych porad, ciekawych opowieści i patentów, dzięki którym nasze kulinarne działania staną się łatwiejsze. Autorka podzieliła tekst na części, w których znajdziemy praktyczne wskazówki, jak planować posiłki, robić zakupy, gotować czy przechowywać żywność. • Wydaje się to banalne, ale tak naprawdę często robimy zakupy chaotycznie, kupujemy za dużo i źle przechowujemy. W efekcie zepsuta żywność ląduje w koszu, tworząc kolejną stertę śmieci i pozostawiając pustkę w naszej kieszeni. Jagna, wychowana w domu, w którym się „nie przelewało”, dzieli się z nami prostymi trikami na wydłużenie przydatności do spożycia niektórych produktów, opowiada jak w jej rodzinnym domu przetwarzało się owoce i warzywa, pokazuje, jak komponować urozmaicone i zdrowe posiłki, a przede wszystkim jak wykorzystać wszystko, co kupimy. • W książce znajdziemy również przepisy na niebanalne potrawy z prostych sezonowych składników, ciekawe dania, do zrobienia których użyjemy czerstwego chleba, resztki kaszy czy przejrzałych owoców. • Szczególnie dziś hasło zero waste ponownie nabiera ogromnego znaczenia, i to z kilku powodów. Pandemia koronawirusa sprawiła, że zmniejszyły się dochody sporej części społeczeństwa, susza związana ze zmianami klimatycznymi powoduje wzrost cen żywności, a wielkie zaśmiecenie Ziemi zmusza do ograniczenia ilości wyrzucanych rzeczy. Dlatego książka Jagny Niedzielskiej może bardzo pomóc wielu z nas w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Dzięki jej trikom i patentom może komuś uda się dopiąć domowy budżet, ktoś inny urozmaici swój jadłospis, a w przydomowych ogródkach i na balkonach wyrosną warzywa i zioła, zasilone nawozem z własnego kompostownika. Bardzo polecam szczególnie tym, którzy nie mają od kogo nauczyć się tego wszystkiego, a czasów, w których były to codzienne rozwiązania nie pamiętają. • Poleca Agnieszka Madej
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo