Człowiek i błędy ewolucji:

niepotrzebne kości, zepsute geny i inne niedoskonałości ludzkiego ciała

Tytuł oryginalny:
Human errors
a panorama of our glitches, from pointless bones to broken genes,
Autor:
Nathan H. Lents
Lektor:
Katarzyna Puchalska
Tłumaczenie:
Marek Zawiślak
Jacek Środa
Wydawcy:
Dom Wydawniczy Rebis (2018-2020)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2019)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
ISBN:
978-83-8062-351-4
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
4.0 (4 głosy)

Trzeba powiedzieć to otwarcie: większość z nas należy do tej części ludzkiej populacji, która uważa człowieka za cud natury i ostateczne, najdoskonalsze dzieło ewolucji. A teraz pora spojrzeć prawdzie w oczy: jesteśmy w błędzie. Nathan H. Lents, profesor biologii na Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku, zagląda w głąb ludzkiego ciała, przygląda się jego strukturze i odkrywa przed nami wszystkie niedociągnięcia oraz wady tego projektu. Przygotujcie się na zderzenie z rzeczywistością. Zapewne gdzieś kiedyś słyszeliśmy o zbędnych kościach (np. ogonowej), niepotrzebnych pustych przestrzeniach (zatokach) czy tzw. śmieciowym DNA. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z różnych wad rozwojowych i genetycznych, sami na co dzień doświadczamy niedoskonałości naszego ciała. To jednak nadal nie przekonuje nas do myślenia o ludzkim organizmie inaczej niż w kategoriach wspaniałości i cudowności. Człowiek i błędy ewolucji pozwala spojrzeć na tę kwestię z nieco innej perspektywy. Autor w klarowny i przystępny sposób opisuje te elementy ciała, które zostały po prostu źle zaprojektowane. Od budowy anatomicznej, przez procesy biochemiczne i DNA, aż po mózg liczba błędów zaskakuje. Ale jeszcze większym zaskoczeniem jest to, że pomimo tych wszystkich, nieraz poważnych, usterek człowiek jest w stanie tak świetnie funkcjonować. Jak pisze Lents, nasza doskonałość objawia się w radzeniu sobie z niedoskonałościami. A tych jest naprawdę sporo.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przykład literatury popu­larn­onau­kowe­j dla wszystkich wielbicieli ciekawostek o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Autor niezwykle ciekawie omawia anatomię i fizjologię z punktu widzenia „błędu” ewolucji. Swoistymi „bohaterami” książki są zatem między innymi: wyrostek robaczkowy, nagłośnia i wiele innych części ciała oraz przypadłości, które nie przytrafiałyby się nam, gdyby nasz organizm był nico inaczej „zaprogramowany”. Książka napisana lekko i z humorem, przez co doskonale się ją czyta.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
M.Ch.B
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo