Chrobot:

życie najzwyklejszych ludzi świata

Autor:
Tomasz Michniewicz
Wydawca:
Wydawnictwo Otwarte (2018-2022)
ISBN:
978-83-7515-288-3, 978-83-7515-494-8
978-83-8135-254-3
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
4.8 (27 głosów)

Zwykli mieszkańcy siedmiu krajów opowiadają o swoich marzeniach, pragnieniach i problemach. Książka "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata" jest niezwykłą publikacją, która pokazuje, jak bardzo różnią się losy ludzi w zależności od ich pochodzenia. Wielokrotnie nagradzany reportażysta Tomasz Michniewicz w swojej książce przedstawia czytelnikowi historie ludzi urodzonych w państwach tak różnych, jak ubogie Uganda i Zimbabwe z jednej i bogate Finlandia i Stany Zjednoczone z drugiej strony. Ich codzienne troski i zmagania z otaczającą rzeczywistością pokazują, jak wiele wciąż zależy od miejsca urodzenia. I jak bardzo różnią się między sobą ludzie tylko dlatego, że jedni mieli szczęście przyjść na świat w zamożnych państwach, a inni nie. Mimo wielu starań o wyciągnięcie z nędzy Afryki czy wielu rejonów Indii wciąż "złe" urodzenie skazuje wielu na nędzę do końca życia. Tomasz Michniewicz w swojej książce oddaje głos zwykłym ludziom, prezentując świat z ich perspektywy. Już na pierwszy rzut oka widać, że żyjąc w tej samej epoce na tej samej planecie, bohaterowie wydają się widzieć wszystko w zupełnie innych barwach.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Zdarza się, że wierzymy we wspomnienia świata, który nigdy nie istniał. A czasem mamy pewność, że istnieje, ale wolimy o nim nie pamiętać" • To jedna z refleksji, która na długo zostanie mi w głowie po przeczytaniu tej książki. • Jedna, ale nie jedyna... Kolejna z wielu to: • "W rodzinie się jest, a nie bywa." • Na tą książkę najdłużej czekałam w bibliotekowej kolejce. I przeczucie podpowiadało mi, że powinnam złamać zasadę nie kupowania książek w tym roku- właśnie dla tej pozycji. • Jest to zbiór siedmiu codzienności zwykłych, przeciętnych ludzi w różnych zakątkach świata. • Jest Kanae z Japonii, Juanita z Kolumbii, Mika z Finlandii, Marggie z Ugandy, Casey ze Stanów Zjednoczonych, Reilly z Zimbabwe i Madhuri z Indii. • Wielowątkowa, równoległa narracja skłania do większej uwagi w obawie, żeby czegoś nie przeoczyć, wszystko właściwie połączyć. • To taki kolaż zestawionych ze sobą różnych perspektyw, celów, priorytetów. • Dowiadujemy się co jest ważne dla każedego z siedmiu bohaterów, o czym marzą, czego się boją, jakie mają plany na przyszłość, jaki jest ich stosunek do obowiązków, pracy, nauki, o ich relacjach z otoczeniem. • I pomimo, że ze znacznej części poruszanych tematów zdajemy sobie sprawę to przedstawienie właśnie w taki, równoległy sposób sprawia, że człowiek zaczyna się głębiej nad tym zastanawiać. • Skłaniając wręcz do zadawania samemu sobie prostych, egzystencjonalnych pytań. • Wiem, w którym z tych siedmiu swiatów nie odnalazłabym się kompletnie i też, że żaden z nich nie mogłby być moim miejscem. Prowadziłam swój własny równoległy wątek... • Jak dla mnie wybitna książka.
  • Świetna książka. Otwiera oczy na różnorodnośc świata i przepaśc pomiędzy poziomem rzycia w różnych częściach świata. Książki [Link] warto czytać :)
  • Bogactwo faktów. Piękne historie "zwykłych ludzi" z wybranych części świata.Mieszkańców Ameryki, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe, Ugandy i Japonii. Książka poszatkowana, ale spójna. Ciekawa, różnorodna. • Jedyny minus -jaki stawiam - to drobna czcionka.
  • Książka pochłonęła mnie tak bardzo, ze aby wypełniać domowe obowiązki, musiałam ja czymś nakrywać, by jej nie widzieć...nie udało się :)...polecam bo naprawdę warto...
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo