Manieczki

Autorzy:
Maria Strzałko
Paweł Anders
Instytucja sprawcza:
Urząd Wojewódzki
Wydawcy:
Wydaw. Woj. Biblioteki Publicznej (1997)
Wydawnictwo WBP (1982-1997)
Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury
Wydane w seriach:
Biblioteka "Kroniki Wielkopolski"
ISBN:
978-838-581-14-66
Autotagi:
druk
książki
3.0

Manieczki to duża wieś położona w południowej części województwa poznańskiego, w gminie Brodnica, około 30 kilometrów na południe od Poznania. Liczy około 1000 mieszkańców. Dwa wydarzenia sprawił, że wieś ta jest szeroko znana. Przez 41 lat jej właścicielem był Józef Wybicki – jeden z najwybitniejszych polaków przełomu XVIII i XIX wieku, autor słów polskiego Hymnu Narodowego. Choć wskutek kolei losu nie przebywał długo w Manieczkach, miejscowość ta była mu chyba najbardziej bliska, tu się dobrze czuł, tutaj powstało wiele jego utworów literackich i w tej wsi dokonał żywota. Drugim faktem, dzięki któremu Manieczki zasłynęły, było utworzenie tutaj w 1960 roku Kombinatu PGR – pierwszego w Wielkopolsce i jednego z najstarszych w kraju. Połączenie tradycji historycznych i wzorowego gospodarowania dało w tej wsi trwały efekt w postaci utworzenia w 1978 roku Muzeum Józefa Wybickiego. Po blisko 20 latach istnienia trwale wpisało się ono w krajoznawczą mapę Wielkopolski, jest chętnie odwiedzane, stanowi ważne miejsce kształtowania tradycji patriotycznych nawet w skali kraju.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Opis O.K., lecz od upływu czasu wydania, zmieniły się losy budynku i muzeum Wybickiego
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo