Moja niemiecka matka

Tytuł oryginalny:
Meine deutsche Mutter
Autor:
Niklas Frank
Tłumacz:
Jadwiga Wolska-Stefanowicz
Wydawca:
Dom Wydawniczy Bellona (2006)
ISBN:
978-83-11-10436-5
Autotagi:
druk
książki
3.5 (2 głosy)
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niklas Frank, syn generalnego gubernatora okupowanych ziem polskich Hansa Franka zwanego również "Rzeźnikiem Polski" przez całe dorosłe życie starał się dociec prawdy o swoich rodzicach.Napisał na ich temat dwie książki, jedną jest właśnie "Moja niemiecka matka".Opowiada w niej o zagmatwanym życiu Brigitte Frank, cynicznej, wyrachowanej kobiety, bezwzględnej w dążeniu do celu prostaczki uwielbiającej życie w luksusie.Dzięki tym cechom pochodząca z przeciętnej rodziny stenotypistka i handlarka futer zrobiła karierę i jako "Królowa Polski" (jak sama się nazwała) prowadziła wystawne życie na Wawelu i w Krzeszowickim Pałacu, gdzie po wygnaniu Potockich urządzono letnią rezydencję Franków.Niewzruszona losem milionów cierpiących ofiar często odwiedzała krakowskie getto, w którym swoje ukochane futra i klejnoty mogła otrzymywać za bezcen.Nieustannie przyprawiająca rogi swojemu mężowi odgrażała się, że "prędzej zostanie wdową niż rozwódką po ministrze III Rzeszy", czego dowiodła denoncjując Himmlerowi kochankę męza jako "Żydówkę", przez co Hitler nie wyraził zgody na rozwód Franków. Autor sugeruje,że Brigitte była modelową niemiecką kobietą tamtego okresu, odbierającą wojnę jako "sprawiedliwą, która przyniosła wiele dobrego". Książka bardzo ciekawa i choć na początku może okazać się trochę monotonna to już od połowy nie można się od niej oderwać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo