Małe, wielkie rzeczy:

opowieść młodego człowieka, który uwierzył, że każdy dzień może być dobry

Tytuł oryginalny:
Little big things
Autor:
Henry Fraser ...
Tłumacz:
Joanna Hardukiewicz-Chojnowska
Wydawca:
Insignis Media (2018)
ISBN:
978-83-66071-15-5, 978-83-66071-36-0
Autotagi:
beletrystyka
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
5.0 (2 głosy)

Henry Fraser miał 17 lat, kiedy w wyniku tragicznego wypadku w jednej chwili zmieniło się niemal wszystko. Sparaliżowany od szyi w dół, Henry pokonał niewyobrażalne trudności, by znów móc korzystać z życia i nauczyć się nowego sposobu funkcjonowania. W swojej książce Henry pisze o tym, jak w wyzwaniach, które stawiało przed nim życie, zawsze odnajdywał jakiś dar; jak uczył się przyjmować i akceptować zły obrót spraw oraz doszukiwać się pozytywnych aspektów każdej sytuacji. Jego filozofia życiowa opiera się na założeniu, że każdy dzień może być dobry. Małe wielkie rzeczy przemówią do każdego, kto zmaga się z jakimikolwiek przeciwnościami losu. To przepiękna opowieść o wdzięczności oraz sile tkwiącej w każdym z nas - sile, która pokona największe trudności.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Mała, niepozorna książeczka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nie znajdziecie w niej wartkiej akcji, niespodziewanych zwrotów fabuły ani spektakularnego zakończenia. • Znajdziecie za to opowieść o sile charakteru i ciała, o stawianiu czoła przeciwnościom dnia codziennego, o wielkiej walce w drodze do osiągnięcia prawie niemożliwego, o odnajdywaniu się w nowej rzeczywistości. I przede wszystkim o szukaniu możliwości, nie wymówek. • Henry w wieku 17 lat ulega wypadkowi podczas wakacji w Portugalii. Skutkiem niefortunnego nurkowania jest paraliż od szyi w dół, który dla młodego rugbysty oznacza zupełnie nową, nieznaną dotąd rzeczywistość. Henry w swojej książce opisuje własne sposoby na zmaganie się z niep­ełno­spra­wnoś­cią. Pokazuje jak wiele zależy od nas samych, na jak wiele spraw mamy wpływ mimo posiadanych ograniczeń. Opisuje także wdzięczność wobec bliskich oraz wszystkich osób, z którymi pośrednio lub bezpośrednio się styka. Henry wyznaje zasadę, że "każdy dzień to dobry dzień" oraz, że "porażka jest wyborem". • Książka uczy akceptacji rzeczywistości, szukania własnych możliwości oraz pozytywnej postawy. Dzięki tej lekturze można na nowo prze­wart­ości­ować­ własne podejście do życia. Polecam!
  • Książka ta to autobiografia Henry'ego Frasera. Młodego, początkowo nikomu nieznanego chłopaka, otaczającego się grupą przyjaciół, a co sprawiło, że nagle cały świat o nim usłyszał? • Postać Henry'ego Frasera to idealny przykład tego, że życie jest zbyt kruche i łatwe do stracenia. Nikt z nas nie budzi się rano z myślą, że być może to ostatni dzień naszego życia, albo że to ostatni raz kiedy wstajemy z łóżka o własnych siłach. Jednak historia Henry'ego unaocznia nam, że niestety, ale tak może się stać w życiu każdego z nas. Fraser wraz z przyjaciółmi miał przeżyć najlepsze wakacje życia. Beztroska zabawa, przyjaciele, aktywnie spędzony czas - cudowny czas. Jeden moment, jedna sekunda i wszystko raz na zawsze się kończy i zmienia. Wypadek, szpitale, operacje. Wszystkie plany, marzenia stoją pod ogromnym znakiem zapytania, a kiedy okazuje się, że chłopak już nigdy nie będzie sprawny, rozpoczyna się proces, który pokazuje jego przemianę fizyczną, ale i zmiany w psychice. Książka skupia się właśnie na tych małych krokach, które dla osób w podobnej sytuacji mają być motywacją do ciągłej walki o siebie. Bo każdy z nas może kiedyś znaleźć się w podobnej sytuacji. "Małe wielkie rzeczy" to tytuł, który stanowi metaforę do drobnych kroków, które człowiek ograniczony potrafi zrobić, a dla niego samego są to wielkie rzeczy, których osiągnięcie cieszy najmocniej. Książka ukazuje również trudne momenty z życia mężczyzny, jak załamanie psychiczne, walka jego rodziców i innych członków rodziny, którzy nieustannie trwali przy nim, a także wielość przyjaciół i osób mu nieznajomych, którzy również przyczynili się do tego, że każdego dnia Henry nie czuł się samotny i miał powody by walczyć o siebie. Książka daje mocno do myślenia nad prostymi sprawami, jak niewiele trzeba, żeby nasz los całkowicie się odmienił. Myślę, że autor nie ma na celu dołowania ludzi i ukazywania, że należy żyć uważnie, ostrożnie, nie przekraczać swojej strefy komfortu bo może się coś stać. Zdecydowanie celem powstania tej historii jest - fakt - pokazanie, że zdrowie jest ulotne, ale i bardziej pokazuje to, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Henry nie zamknął się w domu i nie zraził się do ludzi, a zamiast tego ze swojej niepełnosprawności uczynił atut i odkrywał w sobie coraz to nowsze pokłady energii, kreatywności i chęci do życia. • Tę pozycję musi przeczytać każdy z Was. Nauczy ona nas tego, jak kochać nasze teraźniejsze życie oraz jak czerpać dobre wnioski i morały z pozoru małych, wielkich tragedii, które spotykają nas na każdym kroku.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:The little Big Things a young man's belief that every day can be a good day
Autorzy:Henry Fraser Joanna Hardukiewicz-Chojnowska
Tłumacz:Joanna Hardukiewicz-Chojnowska
Wydawca:Insignis Media (2018)
ISBN:978-83-66071-15-5 978-83-66071-36-0
Autotagi:beletrystyka biografie dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 3 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo