Wieczór panieński

Autor:
Izabela Pietrzyk
Wydawca:
Wydawnictwo Prószyński Media Sp. z o. o (2011-2012)
ISBN:
978-83-7648-828-8, 978-83-7839-214-9
Autotagi:
druk
3.7 (7 głosów)

Facetów, którzy chętnie wpadną na kawę, nie brakuje. Ale potrzebny jest ktoś na stałe! Renata, Izabela i Dorota, czyli nie całkiem poważne przyjaciółki, które są w całkiem poważnym wieku, jadą do Krakowa, gdzie ma się odbyć tytułowa impreza wieczór panieński. Organizuje go mieszkająca tam koleżanka, która właśnie odkryła, że życie zaczyna się po czterdziestce, bo tyle mniej więcej lat potrzebuje kobieta na odnalezienie normalnego i godnego siebie partnera. Pełne beztroskiej radości dziewczynki wsiadają do pociągu, nie podejrzewając, że podróż będzie brzemienna w skutki. Już na miejscu okazuje się, że Renia zgubiła w podróży portfel wraz z dokumentami. Szczęśliwie, niedługo potem, znalazł go nieznajomy, który wracał do domu nocnym pociągiem. Dostarczył zgubę znajomej Renaty, która twierdzi, że facet jest przystojny, a ponad to deklaruje chęć bliższego zapoznania się z Renią. Jej ładne zdjęcie w dowodzie ponoć go zauroczyło... Cała sprawa wydaje się podejrzana, ale ciekawość randki w ciemno przeważa szalę. Co z tego wyniknie?
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Fajna książka polskiej autorki. Zakręcone babki dają mnóstwo powodów do śmiechu. Czyta się to lekko i przyjemnie. Był jeden fragment, który naprawdę przynudzał, ale reszta naprawdę ok. Chętnie bym to zobaczyła w ekranizacji. Bohaterki trochę kojarzą mi się z zakręconą Bridget Jones. Książka przede wszystkim odzwierciedla rzeczywistość, miło było mi czytać o moim rodzinnym mieście i razem z bohaterkami przemierzać ulice Krakowa, odwiedzać knajpy, które istnieją naprawdę.
  • Rewelacja!!!! kocham tą pisarkę za jej cudowny styl
  • Z twórczością Izabeli Pietrzyk zapoznaje się można by rzec że od końca. Przed książką "Wieczór panieński" czytałam "Histerie rodzinne" tej autorki, natomiast debiut który nosi tytuł "Babskie gadanie" mam ciągle jeszcze przed sobą. • Tytuł tej książki jest bardzo intrygujący (sięgając po tę książkę wyobraźnia podpowiadała mi różne dziwne rzeczy które mogły się wydarzyć na tytułowym wieczorze) jednak treść przerosła moje najśmielsze oczekiwania, I chociaż muszę przyznać że przez pierwsze ponad sto stron książka mnie nudziła to jednak później było już tylko lepiej. • Czego można się spodziewać po grupce dojrzałych kobiet? Otóż można się po nich spodziewać wszystkiego. Większość kobiet po 50-ce marzy o spokojnym dotrwaniu do emerytury i bawieniu wnuków. Jednak bohaterki tej książki są inne. Dla nich jest to czas na miłość, przyjaźń i nowe doznania- nie koniecznie te z bulionetki jak napisała autorka. Dziewczynki (zwane również zdzirami) przyjaźnią się od niepamiętnych czasów (jedne znają się już od piaskownicy a z innymi spotkały się dopiero w liceum) i można powiedzieć iż są nie rozłączne. Za sprawą pewnego forum ich przyjaźń nie słabnie. Dzielą się tam ploteczkami i nowinkami z życia każdej z nich, dzięki czemu są ciągle na bieżąco, • Najbarwniejszymi postaciami w całej tej książce są uczestniczki wieczoru panieńskiego Eli. Z całej paczki na ten wyjątkowy wieczór mogły się wybrać jedynie Iza (czyżby autorka na sobie wzorowała tę postać? ), Renata zwana Principessą, Dorota oraz Małgorzata. I to właśnie te pierwsze wybierają się do Krakowa pociągiem (Gosia dojechała później) by rozpocząć przygodę która można powiedzieć że rozpoczyna akcję książki na dobre. Podczas podróży roztrzepana Renia gubi portfel co staje się okazją do małego romansu w przyszłości. Zgubiony portfel to jednak nie jedyny problem dziewczyn po przybyciu do dawnej stolicy polski. Perypetie noclegowe zniechęciłyby do tego miasta nie jedną osobę ale nie te dzielne kobiety. One umilają sobie czas w knajpkach (były nawet "U babci Maliny") i na zwiedzaniu tego pięknego miasta. A później jest już tylko weselej za sprawą tytułowego wieczoru. Bajeczka jaką zafundowały pannie młodej rozbawiła mnie do łez. Pierwszy raz słyszałam (a właściwie czytałam) historię kopciuszka opowiedzianą od końca. • Jednak jak to zwykle bywa nic nie trwa wiecznie. Imprezowiczki muszą wrócić do Szczecina (Renia się nie mogła doczekać spotkania ze znalazcą jej portfela-Krzysztofem) i tu czeka je nie miłe a może jednak miłe zaskoczenie. • Książka jest pełna dobrych dowcipów, zabawnych dialogów oraz powiedzonek które zagościły w moim życiu.
  • Facetów, którzy chętnie „wpadną na kawę”, nie brakuje. Ale potrzebny jest ktoś na stałe! Renata, Izabela i Dorota, czyli nie całkiem poważne przyjaciółki, które są w całkiem poważnym wieku, jadą do Krakowa, gdzie ma się odbyć tytułowa impreza – wieczór panieński. Organizuje go mieszkająca tam koleżanka, która właśnie odkryła, że życie zaczyna się po czterdziestce, bo tyle mniej więcej lat potrzebuje kobieta na odnalezienie normalnego i godnego siebie partnera. Pełne beztroskiej radości „dziewczynki” wsiadają do pociągu, nie podejrzewając, że podróż będzie brzemienna w skutki. Już na miejscu okazuje się, że Renia zgubiła w podróży portfel wraz z dokumentami. Szczęśliwie, niedługo potem, znalazł go nieznajomy, który wracał do domu nocnym pociągiem. Dostarczył zgubę znajomej Renaty, która twierdzi, że facet jest przystojny, a ponad to deklaruje chęć bliższego zapoznania się z Renią. Jej ładne zdjęcie w dowodzie ponoć go zauroczyło... Cała sprawa wydaje się podejrzana, ale ciekawość randki w ciemno przeważa szalę. Co z tego wyniknie? Szkoda, że od trzynastego wieku faceci się nic a nic nie rozwinęli. Nawet kontynenty zdążyły w tym czasie się lekko przesunąć, a oni wciąż tkwią w jednym miejscu… Wyjątkowo oporna materia… • Fragment książki "Wieczór panieński" • Izabela Pietrzyk (ur. 1966) mieszka w Szczecinie, jest filologiem, wykłada język rosyjski na Uniwersytecie Szczecińskim. Publikowała teksty naukowe z dziedziny językoznawstwa. Jest autorką świetnie przyjętej powieści „Babskie gadanie”.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo