Tatuażysta z Auschwitz

Tytuł oryginalny:
Tattooist of Auschwitz
Autor:
Heather Morris
Tłumacz:
Kaja Gucio
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2018)
Legimi (2018)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix
Wydane w seriach:
Marginesy
ISBN:
978-83-65973-31-3, 978-83-65973-32-0
978-83-66140-40-0
Autotagi:
biografie
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.2 (23 głosy)

 

Prawdziwa historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w Auschwitz. Milczał przez ponad pół wieku, tuż przed śmiercią zdecydował się opowiedzieć swoje losy. Tatuażysta z Auschwitz to właśnie opowieść Sokołowa, którą usłyszała i spisała autorka.

Lale Sokołow trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. Wykorzystał to, by pomagać innym.

O Auschwitz powstało już setki książek. Wspomnienia Lalego wyróżnia niezwykła odwaga i hart ducha głównego bohatera. Oraz miłość. W kolejce do tatuażysty stanęła pewnego dnia młoda, przerażona dziewczyna – Gita – a młody Lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. To właśnie w obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło, pobrali się i spędzili razem resztę życia.

Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie dodająca otuchy opowieść.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Świetna książka. Czytając ją cały czas miałam pełen obraz tych wydarzeń z najmniejszymi szczegółami
  • Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat… • Książek o tematyce obozowej powstało dotychczas już mnóstwo. Jedna z ostatnio wydanych to „Tatuażysta z Auschwitz” autorstwa Heather Morris. Autentyczna historia Lalego Sokołowa, nie tylko porusza, ale pokazuje KL Auschwitz z nieco innej perspektywy. • Lale Sokołow, a w rzeczywistości Ludwig Eisenberg, słowacki Żyd trafił do obozu w 1942 roku, pracował tam jako tatowierer. Korzystając z przywilejów pomagał innym więźniom – wyznawał zasadę Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. W trudnych, obozowych warunkach zdarzyło się jednak coś, na co w Auschwitz miejsca nie było. W czasie wykonywanej pracy Lale poznał Gitę, tak rozpoczyna się historia miłości, która przetrwała piekło na ziemi. • Bohater o przeszłości nie opowiadał prawie nikomu, historię znali jedynie najbliżsi. Lale bał się, że zostanie posądzony o kolaborację z Niemcami. Dopiero, gdy Gita zmarła zdecydował się opowiedzieć o wszystkim Heather Morris. Spotykali się przez 3 lata, podczas których autorka spisała jego wspomnienia. • Jolanta Oleksa • Biblioteka Kraków
  • Nie przekonała mnie ta książka. Niby bestseller, ale dla mnie nie jest warta tego miana. Fabuła banalna, język banalny, tłumacz się też nie spisał. No nie.
  • Przepiękna opowieść o odwadze, odpo­wied­zial­nośc­i, miłości.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Heather Morris
Tłumacz:Kaja Gucio
Lektorzy:Andrzej Walden Filip Kosior
Wydawcy:Wydawnictwo Marginesy (2018) Legimi (2018) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix
Serie wydawnicze:Marginesy
ISBN:978-83-65973-31-3 978-83-65973-32-0 978-83-66140-40-0
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza reprodukcje zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo