Kele wsi chałupa

Autor:
Edward Cyfus
Wydawcy:
Oficyna Retman (2018)
Retman Waldemar Mierzwa
ISBN:
978-83-62552-06-1
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Źródło opisu: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Katalog księgozbioru
4.0 (2 głosy)

O czym powiedziałyby budynki, gdyby mogły mówić? Co przez lata może dziać się w czterech ścianach domów? Próba odpowiedzi na te pytania stała się kanwą debiutanckiej powieści znawcy kultury i tradycji warmińskiej Edwarda Cyfusa. Edward Cyfus to popularyzator gwary i kultury warmińskiej, autor felietonów i gawęd, pisanych właśnie gwarą. Jest współautorem „Elementarza gwary warmińskiej”. Spod jego pióra wyszło już kilka książek, teraz jednak po raz pierwszy zdecydował się na powieść. To „Kele wsi chałupa”. Głównym bohaterem jest stary, warmiński, wiejski dom. Tytułowa chałupa jest niemym świadkiem losów ludzi, którzy ją zbudowali, żyli w niej i umierali. Treść książki stanowi wędrówka przez dzieje warmińskiej rodziny o polskich korzeniach, od czasów Bismarcka do współczesności. Literacka fikcja przeplata się w książce z wydarzeniami historycznymi. Zresztą tytułowa chałupa istnieje naprawdę, a Edward Cyfus zobaczył ją po raz pierwszy 11 lat temu. [olsztyn.tvp.pl]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Edward Cyfus - KELE WSI CHAŁUPA • Od kliku lat mieszkam na Warmii i trochę zafascynowała mnie kultura tej krainy. A wszystko zaczęło się od Radia Olsztyn, na antenie którego usłyszałam gawędy gwarowe autora. • Pan Cyfus to syn Warmiaczki i Mazura, urodzony w niedalekim od Olsztyna Dorotowie, to popularyzator od wielu lat gwary i kultury warmińskiej. Jest autorem zbioru gawęd "Po naszemu", warmińskiej sagi "A życie toczy się dalej" i opracowania "Moja Warmia". Jest też współautorem "Elementarza gwary warmińskiej. • Książka, którą prezentuję powyżej jest debiutancką powieścią pisarza. • Główną bohaterką tej powieści jest stojąca na skraju wsi chałupa, wybudowana przez rodzinę Kujawów w połowie XIX wieku.Ten rodzinny dom to świadek wielu trosk, smutków, kłopotów , tragedii w ciężkich początkowo dla katolickiej Warmii, germanizacyjnych czasach, ale też później radości i rodzinnego szczęścia. • Fabuła książki to wędrówka poprzez wieki ukazująca dzieje rodziny o polskich korzeniach "od Bismarcka do współczesności" • Rodzina przeżyła ciężkie czasy germanizacyjne, wojny, okrucieństwo wojsk sowieckich, by wreszcie odetchnąć "ziemią polską', choć kłopoty i troski znów dawały o sobie znać. • Jest to piękny obraz gospodarzy - obrońców polskości i katolickiej Warmii, na tychże protestanckich ziemiach. • Zaletą książki jest umiejętne wplecenie przez autora w fikcję literacką wydarzeń historycznych. • Owa chałupa , niemy świadek wydarzeń istnieje w rzeczywistości i autor zobaczył ją po raz pierwszy 11 lat temu. • Polecam, czyta się bardzo dobrze.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo