Złoty dom Goldenów

Tytuł oryginalny:
Golden house
Autor:
Salman Rushdie
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Wydawcy:
Dom Wydawniczy Rebis (2017-2018)
Legimi (2017)
ISBN:
978-83-8062-197-8, 978-83-8062-877-9
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
rodzina
5.0 (2 głosy)

Triumfalny powrót Rushdiego do powieści realistycznej!

Akcja Złotego domu Goldenów rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury Baracka Obamy – w Nowym Jorku osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, miliarder Neron Golden. Razem z osobliwym imieniem, nieokreślonym akcentem i aurą niebezpieczeństwa przywozi ze sobą trzech dorosłych synów, ale ani jednej żony lub kochanki. Przewodnikiem po imperium Goldenów, powoli wikłającym się w sieć rodzinnych intryg, sekretów i zbrodni, jest młody filmowiec, ich sąsiad, któremu zbliżenie do ekscentrycznej rodziny pozwala stać się mężczyzną. Tymczasem kampanię prezydencką rozpoczyna pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijażem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu.

Złoty dom Goldenów to współczesna amerykańska epopeja rozgrywająca się na tle niedawnych i aktualnych wydarzeń i niezrównana powieść o tożsamości, prawdzie, trwodze i kłamstwach w nowym świecie prawd alternatywnych.  

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Literatura najwyzszej próby.Wspaniały styl, fabuła realistyczna, ale z metafizyką w tle. Wiele odniesień politycznych i gospodarczych wspólczesnego świata.Skłania do głebokiego przemyslenia. • A ponadto - tyle odniesień do filnmu, literatury i mitologii, że można odświeżyć, lub pogłębic wiedze na ten temat. • Absolutnie polecam - jednak nie jest to książka łatwa w odbiorze.
  • Salman Rushdie - ZŁOTY DOM GOLDENÓW • Sir Ahmed Salman Rushdie - z pochodzenia hindus, brytyjski eseista i powieściopisarz, wielokrotny laureat prestiżowych nagród literackich - wstrząsnął światem, wydając powieść "Szatańskie wersety", w której fragmencie ukazuje Proroka jako człowieka z krwi i kości. Świat muzułmański oszalał, rozpoczęła się nagonka na pisarza, z wyrokiem śmierci włącznie. Ale autora obronił jego dorobek pisarski. • W najnowszej powieści akcja zaczyna się w dniu objęcia przez Barracka Obamę prezydentury, a w fabule autor zwraca uwagę na rodzinę, ukazując też szeroki obraz Ameryki z aktualnymi trendami kulturowymi, przeciwnikami politycznymi w walce o władzę, żądzą pieniądza, terroryzmem i do granic absurdu posuniętą precyzją polityczną. • Tytułowi bohaterowie - Neron Golden i jego trzej synowie: Pietia, Apulejusz zwany Apu i Dionizos zwany D, syn z nieprawego łoża - to tajemnicza, bardzo bogata rodzina, która przybyła do Nowego Jorku, a której przygląda się narrator powieści sąsiad filmowiec Rene. • Czytając, poznajemy każdego z nich i dowiadujemy się o skrywających przez nich tajemnicach. Czego tyczą? Każda z nich jest inna. Piętno na życiu mężczyzn odciskają toczące się wokół nich wydarzenia, romanse, brudne interesy itp. • Styl autora wydaje się początkowo trudny, ale i ciekawy. Trochę baśniowy charakter nadają powieści imiona bohaterów zaczerpnięte z mitów. • Ale powieść ta, to przede wszystkim gorzki i ironiczny komentarz społeczny, odzierający współczesną Amerykę z blasków i ukazujący jej rysy i cienie. • Polecam tę zmuszającą do refleksji powieść.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
„Mysia Wieża” jest pierwszą częścią, zakrojonego na sześć tomów, cyklu powieści przygodowo-fantastycznych dla nastolatków „Dzieci Dwóch Światów”. • Seria osadzona jest w tradycji legend i opowieści mitycznych polskich i słowiańskich, odwołuje się też szeroko do legendarium polskiej literatury romantycznej. Główni bohaterowie to dwójka współczesnych uczniów podstawówki, z którymi łatwo będzie utożsamić się nastoletniemu czytelnikowi. • Dwunastoletni Igor i jego rówieśniczka Hanka przypadkiem spotykają się na wakacjach nad jeziorem Gopło. Nie wiedzą, że lato w cichym zakątku koło Kruszwicy przyniesie im nieoczekiwane przygody. Któż by się bowiem spodziewał w takim miejscu gadających myszy, duchów pradawnych królów, hologramu czarodzieja i jak najbardziej żywych wieszczek i guślarzy? Tajemnice i dramaty czające się w przeszłości bohaterów też okażą się ważniejsze, niż którekolwiek z nich mogło przypuszczać. • Kim była matka Igora, o której nigdy nie mówi się w domu chłopca? Jak rozprawić się z lichem? Gdzie szukać sposobów na pokonanie króla ducha i jego upiornej małżonki? Odpowiedzi czekają na Was w „Mysiej Wieży”. • Jeśli podoba ci się seria „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, to polubisz też Igora, Hankę i ich przyjaciół. • Premiera: 3 kwietnia 2019. • O AUTORKACH: • AGNIESZKA FULIŃSKA • Pochodzi z rodziny od pokoleń związanej z Krakowem i mieszka w tym mieście od urodzenia. Ukończyła m.in. archeologię, ale zajmuje się historią XIX wieku. Ma na koncie publikacje opowiadań fantastycznych, a także tłumaczeń książek, m.in. Ricka Riordana. • ALEKSANDRA KLĘCZAR • Urodziła się na Śląsku, mieszkała w małopolskim miasteczku, a potem przeniosła się do Krakowa. Uczy studentów mitologii, literatury antycznej i języków starożytnych. Pisze dużo o literaturze fantastycznej, na blogach i w czasopismach. • Książka wydana nakładem Wydawnictwa Galeria Książki już wkrótce będzie dostępna w filiach Biblioteki Kraków, a na spotkanie z autorkami zapraszamy 11 kwietnia o godz. 17.00 do Filii nr 3 pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3. • Spotkanie poprowadzi Marta Duda-Gryc. • [Obraz]
foo