Złoty dom Goldenów

Tytuł oryginalny:
Golden house
Autor:
Salman Rushdie
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Wydawcy:
Dom Wydawniczy Rebis (2017-2018)
Legimi (2017)
ISBN:
978-83-8062-197-8, 978-83-8062-877-9
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
rodzina
5.0

Triumfalny powrót Rushdiego do powieści realistycznej!

Akcja Złotego domu Goldenów rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury Baracka Obamy – w Nowym Jorku osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, miliarder Neron Golden. Razem z osobliwym imieniem, nieokreślonym akcentem i aurą niebezpieczeństwa przywozi ze sobą trzech dorosłych synów, ale ani jednej żony lub kochanki. Przewodnikiem po imperium Goldenów, powoli wikłającym się w sieć rodzinnych intryg, sekretów i zbrodni, jest młody filmowiec, ich sąsiad, któremu zbliżenie do ekscentrycznej rodziny pozwala stać się mężczyzną. Tymczasem kampanię prezydencką rozpoczyna pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijażem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu.

Złoty dom Goldenów to współczesna amerykańska epopeja rozgrywająca się na tle niedawnych i aktualnych wydarzeń i niezrównana powieść o tożsamości, prawdzie, trwodze i kłamstwach w nowym świecie prawd alternatywnych.  

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Salman Rushdie - ZŁOTY DOM GOLDENÓW • Sir Ahmed Salman Rushdie - z pochodzenia hindus, brytyjski eseista i powieściopisarz, wielokrotny laureat prestiżowych nagród literackich - wstrząsnął światem, wydając powieść "Szatańskie wersety", w której fragmencie ukazuje Proroka jako człowieka z krwi i kości. Świat muzułmański oszalał, rozpoczęła się nagonka na pisarza, z wyrokiem śmierci włącznie. Ale autora obronił jego dorobek pisarski. • W najnowszej powieści akcja zaczyna się w dniu objęcia przez Barracka Obamę prezydentury, a w fabule autor zwraca uwagę na rodzinę, ukazując też szeroki obraz Ameryki z aktualnymi trendami kulturowymi, przeciwnikami politycznymi w walce o władzę, żądzą pieniądza, terroryzmem i do granic absurdu posuniętą precyzją polityczną. • Tytułowi bohaterowie - Neron Golden i jego trzej synowie: Pietia, Apulejusz zwany Apu i Dionizos zwany D, syn z nieprawego łoża - to tajemnicza, bardzo bogata rodzina, która przybyła do Nowego Jorku, a której przygląda się narrator powieści sąsiad filmowiec Rene. • Czytając, poznajemy każdego z nich i dowiadujemy się o skrywających przez nich tajemnicach. Czego tyczą? Każda z nich jest inna. Piętno na życiu mężczyzn odciskają toczące się wokół nich wydarzenia, romanse, brudne interesy itp. • Styl autora wydaje się początkowo trudny, ale i ciekawy. Trochę baśniowy charakter nadają powieści imiona bohaterów zaczerpnięte z mitów. • Ale powieść ta, to przede wszystkim gorzki i ironiczny komentarz społeczny, odzierający współczesną Amerykę z blasków i ukazujący jej rysy i cienie. • Polecam tę zmuszającą do refleksji powieść.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo