Złoty dom Goldenów

Tytuł oryginalny:
Golden house
Autor:
Salman Rushdie
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Wydawcy:
Dom Wydawniczy Rebis (2017-2018)
Legimi (2017)
ISBN:
978-83-8062-197-8, 978-83-8062-877-9
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
rodzina
5.0 (2 głosy)

Triumfalny powrót Rushdiego do powieści realistycznej!

Akcja Złotego domu Goldenów rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury Baracka Obamy – w Nowym Jorku osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, miliarder Neron Golden. Razem z osobliwym imieniem, nieokreślonym akcentem i aurą niebezpieczeństwa przywozi ze sobą trzech dorosłych synów, ale ani jednej żony lub kochanki. Przewodnikiem po imperium Goldenów, powoli wikłającym się w sieć rodzinnych intryg, sekretów i zbrodni, jest młody filmowiec, ich sąsiad, któremu zbliżenie do ekscentrycznej rodziny pozwala stać się mężczyzną. Tymczasem kampanię prezydencką rozpoczyna pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijażem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu.

Złoty dom Goldenów to współczesna amerykańska epopeja rozgrywająca się na tle niedawnych i aktualnych wydarzeń i niezrównana powieść o tożsamości, prawdzie, trwodze i kłamstwach w nowym świecie prawd alternatywnych.  

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Literatura najwyzszej próby.Wspaniały styl, fabuła realistyczna, ale z metafizyką w tle. Wiele odniesień politycznych i gospodarczych wspólczesnego świata.Skłania do głebokiego przemyslenia. • A ponadto - tyle odniesień do filnmu, literatury i mitologii, że można odświeżyć, lub pogłębic wiedze na ten temat. • Absolutnie polecam - jednak nie jest to książka łatwa w odbiorze.
  • Salman Rushdie - ZŁOTY DOM GOLDENÓW • Sir Ahmed Salman Rushdie - z pochodzenia hindus, brytyjski eseista i powieściopisarz, wielokrotny laureat prestiżowych nagród literackich - wstrząsnął światem, wydając powieść "Szatańskie wersety", w której fragmencie ukazuje Proroka jako człowieka z krwi i kości. Świat muzułmański oszalał, rozpoczęła się nagonka na pisarza, z wyrokiem śmierci włącznie. Ale autora obronił jego dorobek pisarski. • W najnowszej powieści akcja zaczyna się w dniu objęcia przez Barracka Obamę prezydentury, a w fabule autor zwraca uwagę na rodzinę, ukazując też szeroki obraz Ameryki z aktualnymi trendami kulturowymi, przeciwnikami politycznymi w walce o władzę, żądzą pieniądza, terroryzmem i do granic absurdu posuniętą precyzją polityczną. • Tytułowi bohaterowie - Neron Golden i jego trzej synowie: Pietia, Apulejusz zwany Apu i Dionizos zwany D, syn z nieprawego łoża - to tajemnicza, bardzo bogata rodzina, która przybyła do Nowego Jorku, a której przygląda się narrator powieści sąsiad filmowiec Rene. • Czytając, poznajemy każdego z nich i dowiadujemy się o skrywających przez nich tajemnicach. Czego tyczą? Każda z nich jest inna. Piętno na życiu mężczyzn odciskają toczące się wokół nich wydarzenia, romanse, brudne interesy itp. • Styl autora wydaje się początkowo trudny, ale i ciekawy. Trochę baśniowy charakter nadają powieści imiona bohaterów zaczerpnięte z mitów. • Ale powieść ta, to przede wszystkim gorzki i ironiczny komentarz społeczny, odzierający współczesną Amerykę z blasków i ukazujący jej rysy i cienie. • Polecam tę zmuszającą do refleksji powieść.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Dziś, w zabytkowej kamienicy przy ul. B. Limanowskiego 4, oficjalnie otworzyliśmy nową siedzibę Filii nr 46. • Nowe, estetyczne wnętrza wyposażono w nowe meble, zainstalowano nowoczesny katalog dotykowy, stworzono strefę internetową i kącik dla najmłodszych czytelników. Filia posiada księgozbiór liczący blisko 9500 książek. Nowy lokal ma ok. 140 m2 i jest prawie dwa razy większy niż powierzchnia dawnej Filii 46 przy ul. św. Kingi. • W ramach remontu i adaptacji pomieszczeń osuszono ściany, wymieniono instalacje teletechniczne, wykonano nowe posadzki, nową stolarkę drewnianą okienną i drzwiową, przygotowano zaplecze socjalne i sanitarne. Po remoncie elewacji zamontowane zostaną również drewniane okiennice, nawiązujące do wyglądu parteru kamienicy z początku XX w. • Koszty remontu wraz z kosztami osuszania ścian i zabezpieczenia polichromii, które poniosło miasto Kraków i w niewielkiej kwocie Dzielnica XIII Podgórze, wyniosły około 300 000 zł. • W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz Krakowa: Andrzej Kulig-Zastępca Prezydenta, Katarzyna Olesiak – Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jacek Bednarz – radny Miasta Krakowa i Dzielnicy XIII Podgórze. • Warto dodać, że w październiku uruchomiliśmy nową placówkę (Filia nr 3) w budynku dawnego dworca PKP (pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego 3) oraz wyremontowaną Filię nr 23, w dawnej kuźni w Mydlnikach (ul. Balicka 297). • 📽 Filmowa relacja z otwarcia Filii 46 • [Obraz] • [Obraz] • [Obraz]
foo