Kościuszko:

bohater dwóch kontynentów

Autor:
Janusz Wesołowski
Wstęp:
Marek Jędraszewski
Wydawca:
Biały Kruk (2017)
ISBN:
978-83-7553-234-0
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
publikacje popularnonaukowe

Wydawać by się mogło, że postać Tadeusza Kościuszki jest w Polsce powszechnie znana i nie kryje w sobie żadnych tajemnic. Kto z nas jednak wie, że młody Kościuszko kochał się nieszczęśliwie w magnackiej córce, a odrzucony przez jej ojca planował staropolskim zwyczajem porwać pannę? Albo że podczas pobytu w Ameryce cudem uniknął śmierci, ale nie na polu bitwy, lecz w zamachu? Lub że podczas drugiej wizyty w Stanach Zjednoczonych był śledzony przez rosyjskich agentów, a do Europy wracał incognito, ukryty pod fałszywym nazwiskiem jako Tomasz Kanberg, niemiecki kupiec? Więcej takich ciekawostek znaleźć można w najnowszej biografii Naczelnika, napisanej przez historyka z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr. Janusza Wesołowskiego. Badacz prowadzi nas w niej ścieżką życiowych losów Kościuszki, od narodzin w drewnianym dworku w Mereczowszczyźnie na Polesiu, przez naukę w Szkole Rycerskiej, udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość, służbę w armii koronnej Rzeczypospolitej, powstanie 1794 r., emigrację i wreszcie śmierć w szwajcarskiej Solurze. Narrację uzupełnia opowieść o niezwykłych dziejach zabalsamowanego serca Naczelnika (to kolejny mało znany epizod!), przechowywanego dziś z czcią na Zamku Królewskim w Warszawie. Autor pisze przystępnie i wartko, a w książce prezentuje najnowszy stan wiedzy o postaci i dokonaniach Kościuszki. Burzliwe losy rzucały Naczelnika w różne miejsca świata. Odwiedził on m.in. Francję, Anglię, Stany Zjednoczone, Szwecję, Niemcy, Włochy i Rosję. Wszędzie tam - nawet w Rosji, gdzie wszak przebywał w niewoli - traktowany był z szacunkiem, jako bohater wojenny, wybitny generał i bojownik o wolność, człowiek o wielkiej godności i niezależności. Pamięć o nim trwa do dziś w wielu krajach i na różnych kontynentach. Utrwalanie tej pamięci jest naszym narodowym obowiązkiem i to nie tylko w Roku Tadeusza Kościuszki. Książka ta umacnia ją w sposób szczególnie sugestywny, bowiem tekst uzupełniają liczne ilustracje (123) przybliżające nie tylko postać naczelnika, ale i czasy, w których żył.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo