Wyspiański:

dopóki starczy życia

Autor:
Monika Śliwińska
Wydawcy:
Wydawnictwo Iskry (2017)
Legimi (2017)
ISBN:
978-83-244-0487-2, 978-83-244-0496-4
Autotagi:
biografie
druk
historia
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
5.0 (2 głosy)

Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie Wesele zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią.„Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? – mnie ona w oczy patrzy co dzień” – pisze w jednym z listów. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: „największy z żyjących polskich poetów”. Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie.Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Książka Moniki Śliwińskiej to znakomita biografia autora „Wesela”, któremu towarzyszymy niemalże, miesiąc po miesiącu. Wyspiański jawi się jako skrajny indywidualista, osoba znacznie wykraczająca poza zwykłe ramy, artysta, który wyprzedzał swój czas i z niebywałą determinacją pozostawał wierny swojej wizji. „Samotność, do której ucieka, czasem jest trudna do zniesienia” – pisze Śliwińska. Towarzyszymy Wyspiańskiemu w okresach wzlotów i upadków, w latach tłustych i chudych, choć znacznie więcej cierpiał niedostatków, niż dane mu było zaznać wygód. Z książki wyłania się portret artysty osobnego, chadzającego swoimi ścieżkami. Wycofanego, który przyglądał się wszystkiemu z lekkiego dystansu. Cechowała go buddyjska niemalże obojętność. Bywało, że był nieprzejednany, nieprzysiadalny, innym razem wabił do siebie dziatwę i rozpieszczał dzieci czym się dało. Postać niezwykle skomplikowana i barwna, niespokojna i niepokorna, wyrażająca siebie w malarstwie, rysunku, grafice, projektowaniu pisaniu… Osoba, która kanalizowała swój artyzm na rozmaite sposoby, pisarz targany sprzecznymi emocjami, wulkan energii, tytan pomysłów, człowiek porywczy i niecierpliwy, a zarazem skromny i stale odwołujący się do dziecka w sobie. • Wyspiański to nade wszystko wybitny indywidualista, postać ze wszech miar odrębna. Autor „Warszawianki” sam o sobie: „a ja przyrzekam że będę chodził zawsze poza barierę, zawsze ponad wymierzonym poziomem – nie myślę się nigdy do otoczenia stosować – nigdy, bo musiałbym udawać a udawać nie chce. – niech się otoczenie do mnie stosuje”. Intensyfikujący doznania, targany intensywnymi uczuciami, wymagający od otoczenia bezwzględnej akceptacji i admiracji, nie skłonny do pójścia na jakiekolwiek kompromisy. Czytający w ludziach w jak otwartych kajetach. Zafascynowany kwiatami, będący po stronie wiosny. Rośliny darzył uczuciem nie mniejszym niż Eliza Orzeszkowa, zaś jego fantazja spokojnie konkurować mogłaby z florystycznymi kadrami Leśmiana. Człowiek absolutnie podporządkowany sztuce pod dyktando której podejmował kolejne działania. Pisarz nie mniej skomplikowany niż Witkacy, którego fiksacje spalały niczym ogień polana. Pisał: „Jest szczęście, co się ze mną mija i nieszczęście, które mnie tuli”. Pierwszy opowiedział o cmentarzysku cywilizacji europejskiej. Niezwykła postać, znakomita książka.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Oficjalnie otworzyliśmy po remoncie Filię nr 23 zlokalizowaną w budynku dawnej kuźni w Mydlnikach (ul. Balicka 297). • W obiekcie, wpisanym do rejestru zabytków, od kilku dekad mieści się jedna z mniejszych placówek bibliotecznych (50 m), ale spełnia ona ważne funkcje środowiskowe i kulturalno-oświatowe. W odnowionych w tym roku wnętrzach filii, które zmieniło wystrój – zakupione zostało całkowicie nowe wyposażenie, zgromadzono ok 7 tys. książek Dla najmłodszych przygotowano specjalny kącik czytelniczy przy „kominku”. • Z uwagi na niewielką powierzchnię w bibliotece zastosowana została technologia ogrzewania podłogowego, zasilanego gazem; dla poprawy warunków korzystania zwłaszcza w okresach chłodu – zainstalowano kurtynę powietrzną nad wejściem, wyremontowano także zaplecze socjalne i sanitarne. • Kompleksowy remont obiektu, który od 1 stycznia 2017 jest jedną z 57 filii Biblioteki Kraków, poza wnętrzem objął do tej pory również wymianę okien, drzwi wejściowych i dachu, a także odnowę elewacji. Całkowity koszt remontu i wyposażenia w latach 2017-2018 wyniósł nieco ponad 400 000 zł. Zwieńczeniem prowadzonych prac będzie zaplanowane na rok przyszły zago­spod­arow­anie­ niewielkiego terenu zielonego wokół budynku i stworzenie tam kącika dla najmłodszych czytelników. • Warto dodać, że w połowie października Biblioteka Kraków uruchomiła nową placówkę (Filia nr 3), ulokowaną w budynku dawnego dworca PKP (pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego). Na parterze tego obiektu, w którym znajduje się także administracja Biblioteki Kraków, czynna jest wypożyczalnia dla dorosłych i dla dzieci oraz czytelnia. • [Obraz] • [Obraz] • [Obraz] • [Obraz]
foo