Rasmus i włóczęga

Tytuł oryginalny:
Rasmus på luffen
Autor:
Astrid Lindgren (1907-2002) ...
Tłumacz:
Irena Szuch-Wyszomirska (1912-1986) ...
Ilustracje:
Maria Orłowska-Gabryś (1925-1988)
Wydawcy:
Nasza Księgarnia (1956-2016)
Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych (1989)
Wydane w seriach:
Lektura Szkolna
Lektura Szkolna - Nasza Księgarnia
klasa 4
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
5.0 (2 głosy)

Wzruszająca opowieść o poszukiwaniu miłości i szczęścia. Dziewięcioletni Rasmus z domu dziecka marzy, że znajdzie kogoś, kto go pokocha i ofiaruje mu prawdziwy, ciepły dom rodzinny. Pewnego szczególnie pechowego dnia nieszczęśliwy i samotny Rasmus podejmuje decyzję o ucieczce. Po nocy spędzonej w szopie spotyka Oskara - włóczęgę. Razem wyruszają na wędrówkę. Czeka ich długa i niebezpieczna droga. Przeczytaj tę książkę, a docenisz swoich przyjaciół.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Rasmus to dziewięcioletni chłopiec mieszkający w domu dziecka. Jego największym marzeniem jest posiadanie własnej rodziny. Pewnego dnia postanawia uciec z sierocińca i samodzielnie znaleźć ludzi, którzy go pokochają i zechcą stać się jego rodzicami. W czasie wędrówki poznaje pewnego włóczęgę - Oskara. W dalszą drogę ruszają już razem. Czeka ich wiele przygód i nieb­ezpi­ecze­ństw­. Książka bardzo fajna. Warto ją przeczytać.
    +2 trafna
  • „Rasmus i włóczęga” - powieść mojej ulubionej pisarki. Jak dowiadujemy się z tytułu, głównymi bohaterami są: Rasmus - dziewięcioletni chłopiec z przytułku oraz włóczęga - Oskar. • Rasmus jest chłopcem zaradnym i prze­dsię­bior­czym­. Pewnego dnia postanawia, że sam znajdzie sobie rodziców. Ucieka z sierocińca i obiecuje Gunnarowi (to jego jedyny przyjaciel, który nie ma odwagi ruszyć z nim na tak niepewną wyprawę), że i dla niego wyszuka dom. • Pierwszego dnia na wolności chłopiec spotyka Oskara. Z początku nieufny i przestraszony wobec obcego, szybko przekonuje się, że jest on dobrym człowiekiem, pełnym radosnej, choć uszczypliwej w słowach, serdeczności. Sierota lgnie do Oskara całym sercem, mimo iż włóczęga zastrzega, że rozstaną się, jak tylko znajdą odpowiednich rodziców dla Rasmusa - pięknych i bogatych oczywiście. • Ruszają więc na włóczęgę - przez wioski, pola i łąki Szwecji, szczęśliwi, że są właścicielami całego otaczającego ich piękna przyrody. Po drodze niechcący wplątują się w aferę z kradzieżą pieniędzy i biżuterii. Muszą mieć się na baczności, szczególnie że dla policji są głównymi podejrzanymi. Tylko wrodzony spryt, silne pięści Oskara i szybkie i zwinne nogi Rasmusa ratują ich od pewnej śmierci. Kiedy afera kryminalna zostaje pomyślnie rozwikłana, Oskar znajduje wspaniałych rodziców swojemu małemu towarzyszowi. Chłopiec jednak tak tęskni za włóczęgą, którego pokochał całym sercem, że woli opuścić bogatych gospodarzy. • Czy Rasmus zawsze już będzie wędrował jak włóczęga przez szwedzkie pola i lasy? Okazuje się, że i Oskar ma dom, wprawdzie nie tak okazały, jak dopiero co poznani gospodarze z sąsiedztwa. Jest właścicielem walącej się chatki, z zaniedbanym obejściem. I w tym domu ma nawet żonę, która czeka z utęsknieniem na powrót swego męża - nicponia. • Rasmus doszedł do upragnionego celu - znalazł kochających rodziców. Nie zapomniał też o przyjacielu. Chłopiec z sierocińca nie rzuca słów na wiatr. • Książka jest napisana pięknym językiem, w stylu char­akte­ryst­yczn­ym dla Astrid Lindgren. Jest pełna ciepła, a przy tym zupełnie pozbawiona sentymentalizmu, za to od pierwszej do ostatniej strony przesycona inteligentnym humorem. Ilustracje Marii Orłowskiej-Gabryś doskonale wpisują się w wartką akcję, do końca trzymającą w napięciu. Tę niewielką powieść powinien przeczytać każdy miłośnik szwedzkiej pisarki, a na pewno każde dziecko. Jest to doskonała lektura zarówno dla chłopców, jak i dla dziewcząt. Dodam jeszcze, że historia Rasmusa została z powodzeniem zekranizowana i gorąco zachęcam do rodzinnego obejrzenia filmu pod tym samym tytułem.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Opis
Autorzy:Astrid Lindgren (1907-2002) Irena Szuch-Wyszomirska (1912-1986)
Tłumaczenie:Irena Szuch-Wyszomirska (1912-1986) Irena Wyszomirska (1912-1986)
Ilustracje:Maria Orłowska-Gabryś (1925-1988)
Wydawcy:Nasza Księgarnia (1956-2016) Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych (1989)
Serie wydawnicze:Lektura Szkolna Lektura Szkolna - Nasza Księgarnia klasa 4
ISBN:83-10-09583-X 83-10-10411-1 83-10-10580-0 83-10-10662-9 83-10-10871-0 83-10-10954-7 978-83-10-10293-5 978-83-1011-094-7 978-83-10-11550-8 978-83-10-11629-1 83-10-09583 83-1010945-7 83-0-11094-4
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 52 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo