Ostatnie Królestwo

Tytuł oryginalny:
Last kingdom
Autor:
Bernard Cornwell
Tłumacz:
Amanda Bełdowska
Wydawca:
Instytut Wydawniczy Erica (2010-2011)
Wydane w seriach:
Wojny Wikingów
ISBN:
978-83-62329-00-7, 978-83-62329-07-6
978-83-62329-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.8 (5 głosów)

Wyspy brytyjskie, dziewiąty wiek, czas wewnętrznych niepokojów, głodu i bezpardonowej walki o władzę. Czas największego najazdu Wikingów w historii. Syn jednego z angielskich wielmożów, Uther, zostaje porwany w wieku 10 lat. Jako jedyny ocalały z pogromu całego rodu dorasta wśród szczęku mieczy, pod czułą opieką śmiertelnych wrogów. Choć nauczył się żyć w zgodzie z zasadami Wikingów, w głębi duszy pozostaje synem Brytanii. Na jego oczach upadają kolejne królestwa, dokonują się zdrady, przewroty i krwawe rzezie… Pewnego dnia będzie musiał podjąć decyzję, kim jest i któremu panu będzie służył. Los zwiąże go z Alfredem, władcą ostatniego opierającego się Wikingom królestwa, i da sposobność, by stawił czoła legendarnym wikińskim wojom, przed którymi drży cała średniowieczna Europa. Spętany więzami honoru, lojalności i miłości, Uther stanie się tym, od którego zależeć będą losy całej Brytanii. Cornwell zanurza czytelnika w okrutnym świecie Ragnara, Ubby i innych legendarnych wikińskich wojów, przed którymi drży cała Europa. Kolejnym tomem w cyklu jest Zwiastun burzy.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Cykl Wojny wikingów Bernarda Cornwella pojawił się w Polsce już w 2010 roku. Wydane zostało jednak tylko pięć tomów. Obecnie Wydawnictwo Otwarte wznowiło serię w nowej szacie graficznej i tym razem zaplanowano wydanie dziesięciu tomów. • Opowieść zaczyna się w 866 roku, główny bohater, wtedy dziewięcioletni chłopiec, jest świadkiem najazdu Wikingów na gród swojego ojca. Razem z nim jesteśmy świadkami przegranej walki z najeźdźcami. Po śmierci ojca Uhtred trafia do niewoli. I choć żyje w brutalnym świecie, rodzina, do której trafia, traktuje go dobrze. Wiking Ragnar wychowuje go prawie jak własnego syna. Chłopiec zaprzyjaźnia się z dziećmi Ragnara, razem z nimi dorasta i przeżywa pierwsze przygody, a nawet zdobywa śmiertelnego wroga. Uhtred zaczyna utożsamiać się z duńskim wojownikiem, choć w pamięci wciąż zachowuje obraz utraconych angielskich ziem ojca, które poprzysiągł kiedyś odzyskać. Ale jak to w życiu bywa, nagłe i niespodziewane wydarzenia w jednej sekundzie niszczą wszystkie plany i młody Uhtred musi znaleźć nową ścieżkę w życiu. Zrządzenie losu, a może misternie upleciona przez Prządki nić jego życia, rzuca go na spotkanie angielskiego króla Alfreda. I tak zacznie się nieustający dylemat naszego bohatera. Po czyjej stronie powinien stanąć, Anglików czy Duńczyków? • Autor lekkim piórem przeprowadza nas przez zawiłości IX-wiecznej Anglii. Przedstawia brutalność bitew i metody prowadzenia walk. Opisuje wierzenia i obyczaje zarówno Anglików, jak i Wikingów. Prowadzi bohaterów przez historyczne wydarzenia i nie szczędzi im przygód i rozterek. Książkę Ostatnie królestwo czyta się jednych tchem i zaraz sięga po kolejne tomy. • Dla zbieraczy książkowych serii kusząca może być również nowa szata graficzna cyklu. Jest nie tylko spójna i elegancka, ale po zebraniu całej serii grzbiety książek utworzą jedną grafikę, która będzie ciekawie prezentować się na naszej półce. A kto lubi literacki świat zobaczyć na ekranie, może sięgnąć po serial telewizyjny oparty na historii Uthreda. Bądźmy jednak szczerzy, książka wciąga bardziej. • Joanna Pękala • Biblioteka Kraków
  • Świetna książka. Mimo, że dużo opisów świetnie się czyta. • Dużo akcji, napięcia. • Epoka wikingów • Część: 1
  • Świetna książka, czyta się jednym tchem
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo