Unorthodox:

jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

Tytuł oryginalny:
Unorthodox
the scandalous rejection of my Hasidic roots,
Autor:
Deborah Feldman
Tłumacz:
Kamilla Sławińska ...
Wydawcy:
Wydawnictwo Poradnia K (2017-2021)
Legimi (2017-2021)
Wydawnictwo Literackie (2012)
ISBN:
978-83-63960-84-1, 978-83-63960-85-8
978-83-66005-99-0, 978-83-66555-13-6
Autotagi:
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
Więcej informacji...
3.9 (13 głosów)

Nowy Jork, Brooklyn - chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności.
Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu.
Feldman wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów.
Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przypłaca je ciężką nerwicą.
Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że jeśli chce uchronić swojego syna przed podobnym losem musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.
NA PODSTAWIE KSIĄŻKI „UNORTHODOX. JAK PORZUCIŁAM ŚWIAT ORTODOKSYJNYCH ŻYDÓW” POWSTAŁ SERIAL NETFLIXA PO TYM SAMYM TYTUŁEM.
O autorce
Deborah Feldman urodziła się i wychowała we wspólnocie ortodoksyjnych Żydów w Williamsburgu na Brooklynie. W bardzo młodym wieku została wydana za mąż w aranżowanym małżeństwie, a dwa lata później urodził się jej syn. Wspomnienia, które opublikowała, mając 25 lat, stały się bestsellerem New York Timesa. Dwa lata później napisała ich kontynuację pod tytułem „Exodus”. Jej książki zostały przetłumaczone na hebrajski i niemiecki. Feldman obecnie mieszka w Berlinie wraz ze swoim synem.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Świetna książka obrazująca i wyjaśniająca wiele z zasad i tradycji obowiązujących wśród ortodoksyjnych Żydow- film jest tylko ułamkiem książki, luźno powiązanym; naprawdę warto przeczytać !
  • Kiedy zaczęłam czytać prolog książki Służąca od @alicja_sinicka byłam zawiedziona. No bo jak to tak od razu dowiadujemy się, co się wydarzy? O ja głupia! Dopiero później zrozumiałam, jak niewiele wiem. • Pełna recenzja: [Link]
  • Świat ortodoksyjnych chasydów z Williamsburga, dzielnicy Nowego Jorku, pokazany oczami kobiety, która odeszła z tej społeczności. Pokazała, jak wychowanie w restrykcyjnej religijnie wspólnocie, gdzie nie ma odstępstw od surowych reguł, wpływa na człowieka.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:the scandalous rejection of my Hasidic roots,
Autor:Deborah Feldman
Tłumaczenie:Kamilla Sławińska Kaja Gucio
Wydawcy:Wydawnictwo Poradnia K (2017-2021) Legimi (2017-2021) Wydawnictwo Literackie (2012)
ISBN:978-83-63960-84-1 978-83-63960-85-8 978-83-66005-99-0 978-83-66555-13-6
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna muzyka nagrania nagrania muzyczne powieści proza religia rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 22 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo