Homoseksualizm:

wykluczenie, transgresja, akceptacja

Autor:
Paweł Fijałkowski
Ilustracje:
Tomasz Bohajedyn
Wydawca:
Eneteia (2009-2010)
Wydane w seriach:
Pytania o Kulturę
ISBN:
978-83-61538-08-0, 978-83-61538-08-8
Autotagi:
druk

Książka ta jest opowieścią o sytuacji mniejszości seksualnych w różnych epokach i kulturach: w starożytnej Grecji i Rzymie, w diasporze żydowskiej oraz w świecie muzułmańskim, a także w dawnej Polsce. Bez względu na to, czy osoby homoseksualne, transwestytyczne i transseksualne zajmowały w swych macierzystych społecznościach miejsce ważne czy też podlegały wykluczeniu, zmieniały świat nawet wówczas, gdy spychane na margines społeczny, stawały się marginesem. Od kilku dziesięcioleci jesteśmy świadkami ewolucyjnej emancypacji mniejszości seksualnych, dzięki której ich przedstawiciele mogą coraz swobodniej rozwijać swą osobowość i kreatywność. Wyzwalająca się naturalna różnorodność staje się źródłem wciąż nowych zjawisk kultury. Rzecz w tym, byśmy postrzegali ten proces nie jako zagrożenie, lecz zaakceptowali jako źródło duchowego bogactwa; by większość nauczyła się dzielić światem z mniejszościami. Może to zaowocować transgresyjnym przekształceniem systemu, zrodzić lepszy dla wszystkich porządek społeczny, nową lub choćby bogatszą kulturę.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo