Przypomnij mi, kim jestem

Tytuł oryginalny:
We are not ourselves
Autor:
Matthew Thomas
Tłumacz:
Anna Zeller
Wydawcy:
Legimi (2016-2017)
Wielka Litera (2014-2017)
ISBN:
978-83-8032-065-9
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
5.0 (2 głosy)

Eileen Tumulty, rocznik 1941, mieszka w Queens razem z rodzicami, imigrantami z Irlandii. Atmosfera w ich rodzinie, podgrzewana tabunem gości przewijających się przez mieszkanie i morzem wypitego alkoholu, oscyluje między udręką a euforią. Eileen obiecuje sobie, że nie popełni błędów swoich rodziców. Wydaje się, że drzwi do wymarzonego świata elit otworzy jej ujmujący, choć introwertyczny naukowiec Ed Leary. Kiedy się pobierają, Eileen zaczyna naciskać na męża, aby chciał więcej: lepszej pracy, lepszych przyjaciół, lepszego domu. Jednak Ed nie zamierza stawać w tym wyścigu. Precyzyjne zaplanowane życie Eileen zaczyna wymykać się spod kontroli, a z czasem pogrąża się w ciemności. Eileen, Ed i ich syn, Connell, rozpaczliwie próbują zachować pozory normalnej egzystencji i wbrew wszystkiemu pielęgnować wizję przyszłości, którą sobie wymarzyli. Poruszający debiut, imponujący rozmachem i odwagą w kreowaniu postaci. Wielokrotnie nagradzany, zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników, lądując na amerykańskich listach bestsellerów i w zestawieniach najważniejszych książek roku. To znakomite dzieło przypomina nam, że życie jest czymś więcej niż spisem zwycięstw i porażek, że żyjemy, żeby kochać i być kochanym, i że musimy wciąż sobie o tym przypominać, zanim umkną nam ostatnie szanse. [lubimyczytac.pl]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Przypomnij mi, kim jestem” (oryginalny tytuł „We are not ouerselves”) to debiutancka i wielokrotnie nagradzana powieść nowojorskiego nauczyciela Matthew Thomasa. Swoją książkę autor pisał do szuflady przez dziesięć lat, ale kiedy wreszcie zdecydował się ją wydać, od razu zyskała uznanie. • „Przypomnij mi, kim jestem” to saga rodzinna trzech pokoleń wywodzących się z irlandzkich imigrantów wierzących w amerykański sen, w różnym stopniu odczuwających, że nie są u siebie i że stale muszą na coś zasługiwać. Powieść przykuwa uwagę czytelnika nie zaskakującymi zwrotami akcji, lecz niespieszną narracją i pogłębionym studium tzw. normalnej amerykańskiej rodziny. Plany, ambicje ulegają istotnym zmianom w starciu z doświadczeniem nieuleczalnej choroby. Choroba weryfikuje także system wartości bohaterów, którzy próbują sobie odpowiedzieć na pytanie o to, co jest naprawdę ważne: • „Nie żyje się po to, żeby liczyć zwycięstwa i porażki. Żyje się po to, by kochać i być kochanym.” • oraz • „(…) w życiu jest coś ważniejszego od sukcesów. Warto być dobrym człowiekiem. Bo niemożliwe, żeby dobre uczynki były nic niewarte.” • Zapraszamy do lektury. • ~MP
  • Jedna z książek, o których będę pamiętać nawet po latach. O czym jest ? Życie, po prostu życie. Ciągła pogoń za marzeniami, walka z przeciwnościami losu. Postacie, a zwłaszcza główna bohaterka urzekły mnie. Siła tej kobiety dodała mi otuchy, pozwoliła popatrzeć na własne problemy jej oczami i to pomogło. Jednym słowem serdecznie polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo