Ścieżki wkraczania w dorosłość

Redakcja:
Anna Brzezińska
Weronika Syska
Wydawcy:
Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (2016)
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
ISBN:
978-83-64902-18-5
Autotagi:
druk
książki
publikacje naukowe

W prezentowanych w tym tomie tekstach analizujemy wyniki badań przeprowadzonych w latach 2012-2015 w poznańskich szkołach ponadgimnazjalnych. Uczestnikami badań byli uczniowie z sześciu zespołów szkół zawodowych i trzech liceów ogólnokształcących. Badania przeprowadzono w ramach projektu badawczego pt. ,,Mechanizmy formowania się tożsamości w okresie przejścia z adolescencji do dorosłości: regulacyjna rola emocji samoświadomościowych", flnansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (projekt OPUS 2; kierownik projektu: Anna I. Brzezinska). Przedmiotem badań, prowadzonych w trzech kolejnych latach szkolnych (2012/2013, 2013/2014 i 2014/2015), dwukrotnie w ciągu każdego kolejnego roku szkolnego i w każdej wybranej do badań szkole, były wymiary rozwoju tożsamości oraz ich poznawcze, emocjonalne i społeczne korelaty. Prof, dr hab, Anna Izabela Brzezińska i Weronika Syska Podejmowanie zadań okresu wczesnej dorosłości i przyjęcie odpowiedzialności za własne wybory jest procesem niezwykle trudnym, silnie zakorzenionym w rozstrzygnięciach poprzednich stadiów rozwoju i bazującym na doświadczeniach radzenia sobie z kryzysami rozwojowymi na wszystkich wcześniejszych etapach życia. Nie ma jednej drogi do dorosłości, jest wiele różnych scieżek. O tych ścieżkach właśnie jest mowa w prezentowanej monografii. Podjęto w niej problem niełatwy, przed jakim staje nastolatek u progu dorosłości. Proces formowania się tożsamości wymaga od dorastającego podejmowania ryzyka, dokonywania wyborów, które mogą być obarczone różnymi błędami, wreszcie wymaga zaangażowania. Ale stawką jest określenie siebie, odkrycie swych mocnych i słabszych stron, skonfrontowanie własnej wizji siebie z tym, jak jest się postrzeganym przez innych. Monografla ta jest dziełem znakomitym i ma szansę wypełnić lukę w polskiej literaturze psychologicznej dotyczącej niezwykle ważnego etapu w życiu cztowieka, a mianowicie wkraczania w dorostość. Prof, dr hab. Barbara Bokus Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo