Matka męczennika:

poruszająca opowieść o Mariannie Kolbe

Autor:
Natalia Budzyńska
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2016)
ISBN:
978-83-240-4309-5
Autotagi:
biografie
druk
książki
1.0

Książka kulturoznawczyni, dziennikarki „Przewodnika Katolickiego” to biografia matki św. Maksymiliana Kolbe, Marianny Kolbe, opublikowana w przeddzień obchodów 75. rocznicy jego heroicznej śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Na tle XIX wiecznej Łodzi, przedwojennych Pabianic i wojennego Krakowa autorka opisuje historię kobiety wywodzącej się z wielodzietnej katolickiej rodziny łódzkich tkaczy, która marzyła o życiu zakonnym, co, choć wyszła za mąż i urodziła pięciu synów (dwóch z nich zmarło w dzieciństwie), zaważyło na jej późniejszych życiowych wyborach. Trzech synów wychowała do życia zakonnego, sama zaś w wieku 40 lat przekonała męża do życia w czystości, wstąpienia do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i separacji. Umierając w 1946 r. w klasztorze felicjanek w Krakowie, wyznała, że „zawsze czuła się niezdolną być dobrą żoną i matką". Książka opisuje życie jej samej, ale też jak potoczyły się losy jej męża, który nie potrafił się odnaleźć po rozstaniu – tułając się po klasztorach, zginął w I wojnie światowej, każdego z synów, których również straciła za swojego życia, a także potomków najstarszego z nich, którzy odziedziczyli po przodkach gen rodzinnej dysfunkcji. Książka jest napisana ciekawie, choć autorka przytacza raczej fakty nie zagłębiając się w psychologiczną analizę postaci. Zainteresuje przede wszystkim czytelników literatury religijnej, hagiograficznej.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo