Kalendarium Leśmianowskie:

życie i twórczość w układzie chronologicznym

Autor:
Jacek Trznadel
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy (2016)
ISBN:
978-83-64822-33-9
Autotagi:
biografie
druk
historia
książki
Źródło opisu: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Katalog centralny filii
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Poeta bez mistrzów, mistrz bez naśladowców” - tak trafnie wskazał miejsce Bolesława Leśmiana w polskiej kulturze prof. Edward Balcerzan, podkreślając tym samym oryginalność i niezwykłość jego dzieła. • W roku 2017 obchodzimy 140. rocznicę urodzin poety i 80. rocznicę jego śmierci. Z tej okazji nasz księgozbiór wzbogacił się o pracę prof. Jacka Trznadla „Kalendarium Leśmianowskie” - pierwszą publikację o życiu i twórczości Leśmiana w układzie chronologicznym. Ukazała się ona w roku ubiegłym nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Autor we wstępie podkreśla, że wiemy o poecie niewiele – jego biografia pełna jest luk, większość dokumentów i listów zaginęła, ludzie znający go przekazywali głównie obiegowe sądy. Nie prowadził również Leśmian żadnych zapisków, dziennika, a wspomnienia córek budzą niekiedy kontrowersje. Zatem rekomendowane kalendarium będzie przede wszystkim odtworzeniem drogi twórczej. Warto również pamiętać, że Leśmian to pseudonim artystyczny wymyślony przez krewnego pisarza, Antoniego Lange, w dokumentach urzędowych twórcy i jego rodziny widnieje nazwisko Lesman. Zachowało się niewiele prywatnych zdjęć poety, zamieszczone w pracy fotografie pochodzą przede wszystkim z dokumentów. Kalendarium obejmuje nie tylko lata życia Leśmiana, zawiera również informacje o przodkach, omawia pierwszy okres recepcji po śmierci artysty do wybuchu II wojny światowej i najważniejsze fakty po 1939 roku. Uzupełnieniem jest aneks prezentujący poetę w oczach współczesnych. • Ksawery Glinka w paryskiej „Kulturze” we „Wspomnieniu o Leśmianie” pisał: „... posiadał Leśmian swoisty wdzięk, jakiś czar niezwykły, który zjednywał mu ludzi ....” Mamy nadzieję, że ujęta w kolejne daty opowieść o poecie potwierdzi tę opinię, poszerzy wiedzę o jego życiu i spuściźnie literackiej. • Ewa Klimasek - PBP Oborniki
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Oborniki PBP
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo