Rutka

Autor:
Joanna Fabicka
Ilustracje:
Mariusz Andryszczyk
Wydawcy:
Wydawnictwo Agora dla dzieci (2016-2021)
Legimi (2016)
ISBN:
978-83-268-2330-5, 978-83-268-3717-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.0 (2 głosy)

Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi - dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża. Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy odnajdzie jej rodziców? I gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta? Rutka Joanny Fabickiej ma w sobie wszystko to, co dzieci lubią w książkach lubią najbardziej: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. Rodzice z kolei zobaczą w niej ciepłą i mądrą opowieść o tęsknocie oraz potrafiącej ją ukoić sile przyjaźni. Autorka udowadnia, że dla dzieci - nawet o trudnych sprawach - można pisać w sposób wzruszający, ale też zaskakująco zabawny.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Nuda jest gorsza niż zastrzyk, a nawet niż mycie zębów". Tego zdania jest dziesięcioletnia Zosia, która po raz kolejny samotnie spędza wakacje. Jej wiecznie zapracowana mama musi wyjechać służbowo, zostawia więc dziewczynkę pod opieką nietuzinkowej ciotki Róży. Niedługo potem Zosia poznaje również tajemniczą Rutkę i od tej pory zupełnie zapomina co to jest nuda. • Joanna Fabicka stworzyła piękną i mądrą książkę, pełną poczucia humoru (którym autorka puszcza oko do czytelnika) i pobudzającą wyobraźnię, którą zdecydowanie można polecić zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jej głównym tematem jest wojna i okupacja, przedstawione za pomocą aluzji i symboli - te oczywiste będą dla dorosłego czytelnika. Ale jest to również opowieść o przyjaźni i tęsknocie, i o tym, co w życiu najważniejsze. O tym, że większość z nas kiedy już dorośnie, traci swoją szczerość i otwartość, a życie wpasowuje nas w schematy (i przez to "... dorośli nie są zbyt rozgarnięci i dlatego widzą tylko niektóre rzeczy"). • Dla młodych czytelników będzie to przede wszystkim tajemnicza i trzymająca w napięciu historia oparta na niewiarygodnej przygodzie, pokazująca, że wszędzie może być ciekawie. AO
    +2 trafna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo