Wiedza o języku polskim dla logopedów

Autor:
Edward Łuczyński
Wydawcy:
Harmonia Universalis (2015-2019)
Grupa Wydawnicza Harmonia
Wydane w seriach:
Logopedia XXI Wieku
ISBN:
978-83-7744-102-2
Autotagi:
druk
książki
podręczniki
skrypty
szkoły wyższe

Rozdział 1: Język co to takiego?; 1.1. Język jako mowa i jako praktyczna wiedza o nim; 1.2. Do czego służy nam język?; 1.3. Jak i kiedy powstał ludzki język?; Rozdział 2: Znaczenie w języku; 2.1. Co to są znaki i jak znaczą?; 2.2. Swoistość znaczenia znaków językowych; 2.3. Polisemia, czyli jeden wyraz -wiele znaczeń; 2.4. Związki między wyrazami w systemie językowym; Rozdział 3: Między dźwiękiem a sensem; 3.1. Głoski i fonemy; 3.2. Samogłoski języka polskiego; 3.3. Fonemy spółgłoskowe polszczyzny; 3.4. Jednostki dźwiękowe języka a ich realizacja praktyce; 3.5. Semy, czyli „ znaczeniowe fonemy”; Rozdział 4: Wyraz jako struktura morfologiczna; 4.1. Morfemy – cząstki konstrukcyjne wyrazu; 4.2. Występowanie tego samego morfemu w różnych postaciach; 4.3. O pożytkach z alternacji i kłopotach z nimi; Rozdział 5: Jak się tworzy wyrazy z morfemów?; 5.1. Wyrazy przejrzyste i nieprzejrzyste strukturalnie; 5.2. Co to jest formacja słowotwórcza i jak jest zbudowana; 5.3. Sposoby tworzenia wyrazów; 5.4. Jakie funkcje tworzą formanty słowotwórcze; 5.5. Kategorie i typy słowotwórcze rzeczownika; 5.6. Jak powstają derywaty w ramach różnych części mowy?; 5.7. System słowotwórczy i jego przydatność; Rozdział 6: Po co mamy fleksję w języku?; 6.1. Swoistość funkcjonalna morfemów fleksyjnych; 6.2. Przypadek i liczba jako przykłady kategorii fleksyjnych rzeczownika; 6.3. Budowa fleksyjna wyrazu; 6.4. Właściwości fleksyjne przymiotnika; 6.5. Formy fleksyjne zaimka; 6.6. Warianty gramatyczne liczebników; 6.7. Deklinacja, czyli odmiana przez przypadki; 6.8. Cechy fleksyjne czasownika; 6.9. Dlaczego koniugacja jest tak rozbudowana?; Rozdział 7: Struktura składniowa języka; 7.1. Jak powstają jednostki informacyjne w mowie?; 7.2. Zdanie i inne typy wypowiedzeń; 7.3. Składniki syntaktyczne – minimalne cząstki wypowiedzenia; 7.4. Jakie związki składników powstają w wypowiedzeniu?; 7.5. Co to jest akomodacja składniowa?; 7.6. Właściwości akomodacyjne różnych części mowy; 7.7. Według jakich wzorów budujemy zdania proste?; 7.8. Wypowiedzenia złożone i ich rodzaje; Rozdział 8: Tekst – jednostka komunikacji językowej; 8.1. Jakimi jednostkami językowymi się porozumiewamy?; 8.2. Koherencja, czyli spójność semantyczna tekstu; 8.3. Formalne środki do wiązania wypowiedzeń w tekście; 8.4. Różne gatunki wypowiedzi w komunikacji językowej; 8.5. Co to jest dyskurs?; 8.6. Zaburzenia w tworzeniu i odbiorze tekstu; Rozdział 9: Zakończenie. [JK]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo