Aleja tajemnic

Tytuł oryginalny:
Avenue of mysteries
Autor:
John Irving
Tłumacz:
Magdalena Moltzan-Małkowska
Lektor:
Jacek Kiss (1943-2022)
Wydawcy:
Prószyński Media (2016)
Prószyński i Spółka (2016)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2016)
Wydane w seriach:
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński i S-ka)
ISBN:
978-83-8069-228-2, 978-83-8097-407-4
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
3.2 (5 głosów)

Czternastoletni Juan Diego, który urodził się i dorastał w Meksyku, ma młodszą siostrę Lupe, która myśli, że zna przyszłość, zwłaszcza swoją i brata. Jest telepatką, czyta w myślach i umie bezbłędnie rozszyfrować przeszłość większości ludzi, z którymi ma do czynienia. Z przyszłością różnie bywa, ale wyobraźcie sobie, co czuje dziewczynka, która myśli, że wie, co czeka ją lub osobę, którą najbardziej kocha. Do czego się posunie, aby odwrócić bieg przeznaczenia? Z wiekiem, szczególnie w snach i wspomnieniach, żyjemy przeszłością. Bywa, iż żyjemy nią bardziej niż tym, co otacza nas w chwili obecnej. Po latach Juan Diego wyruszy w podróż na Filipiny, ale będą mu towarzyszyć sny oraz wspomnienia z dzieciństwa i czasów dorastania; to w nich jest najbardziej żywy. "Los naznaczył go swoim piętnem", opisuje John Irving Juana Diego. "Ciąg zdarzeń, ogniwa naszego życia - to wszystko, co wiedzie nas tam, dokąd zmierzamy, szlaki, którymi podążamy do końca, to, czego się spodziewamy i nie spodziewamy, może stać pod znakiem zapytania, trwać niewidoczne, albo rzucać się w oczy". "Aleja tajemnic" to opowieść o tym, co spotyka Juana Diego na Filipinach, gdzie wydarzenia z przeszłości - z Meksyku - ścierają się z tym, co ma dopiero nastąpić. [lubimyczytac.pl]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Juan Diego to pisarz.Nie jest wprawdzie stary, bo dopiero po 50-ce lecz jego kulawe chodzenie - skutek wypadku z dzieciństwa - sprawia, że każdy bierze go za starszego i jednocześnie potrzebującego pomocy. Jego twarz naznaczona życiem, kłopotami i troskami zawsze nie pasuje do miejsca w którym jest, czy do dnia w jakim się znajduje. W dzieciństwie był zagorzałym czytelnikiem wszystkiego - wychowany w biedzie i "slumsach" zaczął ratować ksiązki od spalenia, a te...trafiając do rąk wygłodniałego chłopca stały się sposobem na życie. Diego nauczył się czytać i czytał wszystko. A czytał na głos, by i jego siostra Lupe coś z tych lektur miała. Były i romanse i filozofie, były czasem ksiązki, które trudno było zrozumieć, ale Diego zawsze czytał do samego końca. Jego siostra, Lupe, była telepatką czytającą w myślach i potrafiła bezbłędnie rozszyfrować przeszłość większości ludzi, z którymi ma do czynienia. Z przyszłością różnie to było, choć czasem coś... "odczuwała". Do tego bełkotała tak dziwnym dialektem, że tylko Juan ją rozumiał. Dwójka nierozłączna. • Ale Diego ma teraz 54 lata. Został sam na tym świecie i postanawia jeszcze za życia wyruszyć w długą podróż na Filipiny. Tu staje się coś, co zaczyna uświadamiać Diego, że coraz bardziej żyje przeszłością i wspomnieniami. Że wahania w dawkowaniu betablokerów i viagry oraz podróże samolotem kompletnie go rozchwiały. Nagle uprawia seks bez "wspomagania", zasypia w taksówce czym straszy kierowcę, gdy ten myśli, że "starszy pan umarł". Lub teb też gada do samego siebie myśląc, że Lupe jest obok...że patrzy, że wkoło nogi biegają stare psy, a z dali słychać kroki matki, która częściej stała na ulicy poszukując klientów aniżeli koło niego czy Lupe. Nie wspominając, że oboje mieli innych ojców, których nawet sama matka nie potrafiła namierzyć. Ot, życie w Meksyku. • Irving zabiera nas w podróż w czasie. Jesteśmy tu, by zaraz odpływać wstecz i poznawać dorastanie Diego i jego uroczej siostry (a ta nigdy nie hamowała się od przekleństw czy wyrażania własnego zdania na wszelkie tematy). Wchodzimy w ciasne i parne slumsy Meksyku, poznajemy biedę i kolory, ból ale i radość z życia. Jesteśmy nawet w kościele i cyrku i w burdelu... Irving ma cudowną wyobraźnię. Niebywałą. Wysmakowaną. Dajmy się mu nieść, porwać, oddajmy się mu całkowicie bo podróż w jaką nas zabiera to okraszona niespodziankami przygoda. Czytając go poczułam nieco Vargasa i Mendozę, którzy osadzają powieści w podobnych klimatach. Czujesz parne powietrze, ale jest ci z tym dobrze, nie dusisz się. Jesteś szczęśliwy. śmiejesz się z dokazywać Diego, który nagle ostawia viagrę i staje wobec dylematu matka, czy córka? haha;) • wspaniały choć czasem chciałoby się przyspieszyć akcję wyrzucając niektóre strony.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo