Wymiary życia

Tytuł oryginalny:
Levels of life
Autor:
Julian Barnes
Tłumacz:
Dominika Lewandowska-Rodak
Wydawca:
Wydawnictwo Świat Książki (2015)
Wydane w seriach:
Sfery
sfera eseju
ISBN:
978-83-7943-838-9
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
proza
Źródło opisu: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy - Katalog centralny
3.5 (2 głosy)

"Wymiary życia" to kunsztowny tryptyk, w którym historia łączy się z fikcją literacką i wspomnieniem. Bohaterami są tu: pionier baloniarstwa i fotografii Nadar, miłośnik przygód pułkownik Fred Burnaby i "Boska" Sarah Bernhardt, a wreszcie - i przede wszystkim - sam autor. Choć na początku niewiele na to wskazuje, prawdziwym tematem tej niezwykłej, ponadgatunkowej książki jest miłość i żal po stracie ukochanej osoby. To głęboko osobiste studium uczuć jest świadectwem imponującego talentu, dociekliwej inteligencji i wielkiej wyobraźni jego z najważniejszych współczesnych pisarzy brytyjskich.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Takie tam liryczne pitu-pitu. Strata czasu choć temat śmierci najbliższych traumą jest! Nota 3.
  • Pomimo wyszukanej baloniarskiej metafory oraz maskującego tłumku egzotycznych, dzie­więt­nast­owie­cznych postaci, w który wmieszał się autor, jest to najprostsza książka Barnesa, jaką czytałam. Z biegiem staje się coraz bardziej osobista i ujmująco bezpośrednia, jakby autor nie miał siły kluczyć i wywijać, gdy przyszło do właściwego tematu: opisu żalu po śmierci żony. Metafory były mu potrzebne rzecz jasna, przybliżają sytuację poznawczą, w jakiej zmuszeni jesteśmy współcześnie obrabiać takie sprawy jak miłość, samotność, śmierć, żal, żałoba. Wzruszające są te jego próby: "Wszechświat właśnie robi swoje".
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Minuta
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo