Dama polskiego wywiadu:

Halina Maria Szymańska 1906-1989

Autorzy:
Patrycja Kanafocka
Grzegorz Łukomski
Wydawca:
Oficyna Wydawnicza Rytm (2015)
Wydane w seriach:
Kobiety Niezłomne
ISBN:
978-83-7399-658-8, 978837399658
Autotagi:
biografie
druk

Kobieta wyróżniająca się inteligencją i wiedzą, a ponadto nieprzeciętną urodą i osobowością. Swoje życie zbudowała wielowymiarowo i nie zmarnowała go, była żoną, wspaniałą matką, damą nie tylko na tle swoich czasów. Wokół jej postaci i działalności narósł nawet szereg mitów i fałszywych konstatacji. Kim była naprawdę i jaką rolę odegrała w okresie drugiej wojny światowej? Żona pułkownika Szymańskiego, w latach 1932-1939 attaché wojskowego, później także morskiego i lotniczego Rzeczypospolitej w Berlinie oficera „dwójki”. U schyłku 1939 roku w dramatycznych okolicznościach opuściła Polskę i wraz z trzema córkami wyjechała do Szwajcarii. Osobą, która zaaranżowała wyjazd Haliny z Poznania przez Berlin do Berna był Wilhelm Canaris, szef Abwehry. Czym się kierował i jakie miał plany wobec pięknej Polki? Czy ona je znała? W Bernie podjęła współpracę z polskim i brytyjskim wywiadem. Była cennym łącznikiem między szefem niemieckiego wywiadu wojskowego, a aliantami. W jakim stopniu jej praca wpłynęła na przebieg drugiej wojny światowej? Po zakończeniu wojny wyszła w Londynie za mąż za gen. Kazimierza Wiśniowskiego, jednego z najbliższych współpracowników gen. Władysława Andersa. W komunistycznej Polsce nie było dla niej miejsca, pozostała zatem na emigracji.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo