333 popkultowe rzeczy... PRL

Autor:
Bartek Koziczyński
Wydawca:
Wydawnictwo Vesper Włodzimierz Wieczorek (2007-2011)
ISBN:
978-83-60159-64-4, 978-83-61524-20-5
Autotagi:
druk
książki
literatura stosowana
proza
4.5 (2 głosy)
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bartek Koziczyński stworzył dwie książki, w których umieścił najpopularniejsze rzeczy związane z dwoma dekadami polskiej rzeczywistości. Pierwsza z nich dotyczyła PRLu. Druga, wydana w 2011 roku, zajęła się latami 90. Obie pozycje ukazały się dzięki wydawnictwu Vesper. • Kto z nas nie pamięta takich postaci jak Pamela Anderson, He-Man, Czarodziejka z Księżyca czy Lara Croft. To właśnie lata 90. wylansowały tych bohaterów, pokazały je szerokiej publiczności. A która pani, będąc małą dziewczynką, nie zbierała karteczek do segregatorów albo nie oglądała „Króla lwa”? Panowie, przyznawać się, kto nosił białe skarpetki, klapki Kuboty i popijał EB. A do tego te seriale – Beverly Hills, 90210, Cudowne lata, Moda na sukces, i teleturnieje – Koło fortuny, Milionerzy, Czar Par czy Randka w Ciemno. Każda dziewczynka miała Barbie i chciała być jak Xena, każdy chłopiec wiedział, kto to Batman i oglądał StrongMana. • Książka to zbiór 333 rzeczy, które kojarzą się z latami 90. Są tu osoby, filmy, piosenki, slogany reklamowe, seriale, ale też rzeczy, które nosiliśmy, którymi się bawiliśmy, które używaliśmy. To przekrój przez te dziesięć lat, pokazanie przedmiotów z różnych okresów. • Każdy z nich zawiera krótki opis rozpoczynający się od nazwy rzeczy, informacji na temat tego z jakiej kategori ona jest (audycja, serial, film, aktor itd.). Potem dostajemy pigułkę najważniejszych informacji dostosowanych do opisywanego produktu – pierwsze pojawienie się, co to jest, jak reagowali ludzie. • Niewielka książka zawiera stos najważniejszych informacji, które czyta się szybko i z uśmiechem na ustach. Narracja nie jest encyklopedyczna, czasem widać w niej ironię, co tylko dodaje smaczku lekturze. Przy wielu produktach pojawiły się czarno-białe zdjęcia, niekiedy znajdziemy też cytaty i odniesienia do innych rzeczy. Wszystko wyważone, podane w dość krótkiej formie, bez zbędnego zaśmiecania danymi. • Przeglądając książkę od razu widać, że autor wykonał kawał dobrej roboty, zbierając tyle rzeczy w jednym miejscu. W czasach, do których wraca w pozycji, miałam kilka lat, większość z tego co znalazłam podczas lektury miałam w domu, widziałam, znałam, oglądałam albo słuchałam. To nie są rzeczy luksusowe, wyssane z palca, z górnej półki. To zwykłe produkty, osoby, filmy, do których dostęp miał każdy. • Warto sięgnąć po tę pozycję, jeśli ma się nie mniej niż 20 lat. Młodsze osoby mogą mieć problem ze zrozumieniem wielu rzeczy, choć i dla nich pojawią się tu opisy – przecież lata 90. to także rok 1999. Dla tych, którzy przeżyli ten czas lektura obowiązkowa. Wiele śmiechu, wzruszeń i wspomnień może wam sprawić. • Komu polecam? Tym, którzy tak jak ja znają lata 90. z własnego doświadczenia. Zobaczycie, że o wielu rzeczach już zapomnieliście, a niektóre na pewno wciąż tkwią w waszej pamięci. To lektura przyjemna, dobrze przemyślana, pozwalająca z sentymentem spojrzeć w przeszłość. Polecam gorąco.
    +4 wyrafinowana
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo