W kuchni babci i wnuczki

Autorzy:
Barbara Adamczewska
Beata Mellerowa
Beata Meller (1945-1999)
Ilustracje:
Szarlota Pawel
Paweł Szatlota
Wydawcy:
Wydawnictwo Nowy Świat (2005)
Wydawnictwo Naukowe PWN (1994)
ISBN:
8373275185, 9788373861350
83-01-11289-1
Autotagi:
druk
książki

Książka W kuchni babci i wnuczki Barbary Adamczewskiej i Beaty Mellerowej to połączenie poradnika kulinarnego oraz gawędy o tradycjach kulinarnych naszych prababek i babć. Nie od dziś wiadomo, że nowoczesna polska kuchnia zrodziła się w XIX w. Czasy Sienkiewicza i Prusa, to rozkwit nie tylko wielkich powieści, ale i poradników, książek z przepisami i radami gospodarczymi. Autorki przybliżają ten złoty okres książki kulinarnej, przywołując nazwiska znanych i cenionych specjalistek od tradycyjnego, a jednocześnie nowoczesnego gotowania, między innymi Lucyny Ćwierczakiewiczowej, Bronisławy Leśniewskiej czy Wincentyny Zawadzkiej. Przytaczają anegdoty o tych królowych kuchni, dowodząc, że sukcesy kulinarne są równie wymierne i przynoszące satysfakcję, jak sukcesy na innych polach działalności. Przypominają na przykład słynną korespondencję Ćwierczakiewiczowej z redaktorem "Kuriera Warszawskiego", w której pisała między innymi: "Jeśli pan nie napiszesz, że obok Sienkiewicza jestem dziś najpoczytniejszą autorką, bo moje "365 obiadów" rozeszło się dotąd w 90 000 egzemplarzy, to pana znać nie chcę".
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo