Czarci most

Autor:
Anna Bichalska
Wydawcy:
Legimi (2015)
Wydawnictwa Videograf (2014-2015)
IBUK Libra (2014)
ISBN:
978-83-7835-360-7, 978-83-7835-387-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza

Młody pisarz książek dla dzieci, Mikołaj Osadnik po śmierci babki przyjeżdża do Czarciego Mostu – rodzinnego miasteczka, które opuścił jako dziecko. Na miejscu Mikołaj spotyka Jagę – dziennikarkę lokalnej gazety i znajomą z dzieciństwa, która opiekowała się jego babcią przed śmiercią. Wkrótce siostra Jagi zostaje zamordowana, a jej dziesięcioletni syn znika. Okazuje się też, że miasteczko nie jest takie, jak się na pozór wydaje, a miejscowe legendy i opowieści kryją w sobie wiele z prawdy. W jego pobliżu działają tajemnicze siły, a postacie z baśni i mitów żyją tuż obok ludzi od setek lat. '
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • W ostatnim czasie otrzymuję sporo książek bezpośrednio od autorów. Dzisiaj nadszedł dzień, gdy recenzuję jedną z tych pozycji. Gdy zaczynałam czytać “Czarci most” czułam zaciekawienie zmieszane z nutką ekscytacji. Nie do końca wiedziałam czego się spodziewać, lecz utwór Anny Bichalskiej okazał się miłą odskocznią od szarej codzienności. • Książka opowiada o Mikołaju Osadniku. Mikołaj jest pisarzem i po śmierci swojej babki, po wielu latach powraca do Czarciego Mostu. Na miejscu spotyka Jagodę - przyjaciółkę z dzieciństwa. Krótko po przybyciu mężczyzny w rodzinne strony, siostra Jagi zostaje zamordowana, a jej siostrzeniec porwany. Mikołaj i Jaga chcą odnaleźć chłopca oraz rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci jego matki. W czasie poszukiwań okazuje się, że miasteczko skrywa wiele tajemnic, a postaci z legend istnieją naprawdę. • Moje uczucia w stosunku do głównego bohatera są mieszane. Polubiłam go, jednak brakowało mu “tego czegoś”. Mikołaj miał w sobie sporą dozę radości, która charakteryzuje pisarzy dziecięcych. Byłam pewna, że jako autor książek dla dzieci będzie bardziej otwarty na rzeczy niesamowite, na to co dla większości ludzi pozostaje w ukryciu. Niestety, pomyliłam się. Na szczęście z biegiem wydarzeń Mikołaj coraz lepiej sobie radził z otaczającą go rzeczywistością, a jego nastawienie się zmieniło. Sądzę, że jest on postacią bardzo obiecującą i jeśli autorka zdecyduje się napisać kolejną część to młody pan Osadnik ma szansę się rozwinąć. • • Często bywa tak, że postaci drugoplanowe są potraktowane przez autora po macoszemu. W takich przypadkach bohaterowie są niedopracowani i nieciekawi. Na szczęście pani Bichalska wykreowała całą gamę intrygujących, niepowtarzalnych osobowości. Bohaterowie, których stworzyła mają wielki potencjał i większość z nich idealnie by się sprawdziła w roli postaci pierwszoplanowej. • Anna Bichalska miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Nieczęsto spotyka się świat podzielony na przenikające się warstwy. Jednak nie od dziś wiadomo, że pomysł to nie wszystko. Często dobre pomysły są źle realizowane. W tym przypadku tak nie jest. Mimo nudnawego początku, akcja szybko nabiera rozpędu. • Język jest bardzo prosty. Dzięki temu czytelnik bez problemu odnajduje się w świecie, w którym istnieje magia, a legendarne stworzenia pojawiają się to tu to tam między zwykłymi śmiertelnikami. Chwilami miałam wrażenie, że książka pod względem językowym idealnie nadaje się dla starszych dzieci. • Komu polecam tę książkę? Na pewno młodym czytelnikom, którzy szukają czegoś lekkiego do poczytania. Uważam, że “Czarci most” przypadnie do gustu osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytelnictwem. Jest to idealna pozycja na czas wakacji. Umili chwile spędzone w podróży oraz urozmaici czas spędzony w domu.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo