Ona wraca na dobre:

podróż terapeutyczna

Autor:
Grażyna Jagielska
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015)
ISBN:
978-83-240-4064-3
Autotagi:
beletrystyka
druk
elementy biograficzne
3.6 (5 głosów)

"- Nie jedź - powiedział Wojtek, kiedy odprowadzał mnie na samolot do Manaus. - Wróć ze mną do domu. Wszystko rozpracujemy. Będziesz, kim zechcesz". Grażyna Jagielska, autorka bestsellerowych książek "Miłość z kamienia" i "Anioły jedzą trzy razy dziennie", podejmuje najważniejszą walkę. Matka, żona, tłumaczka, która od wielu lat żyła wbrew sobie, rozpoczyna poszukiwania odpowiedzi na pytania o to, kim jest i co sprawia, że czuje się szczęśliwa. Kiedy wychodzi ze szpitala psychiatrycznego po zakończonej terapii, postanawia wyruszyć w samotną, wymarzoną od dzieciństwa podróż w głąb amazońskiej dżungli, w górę rzeki Rio Negro. Ta podróż to jedyna szansa na odnalezienie drogi do samej siebie. Czy niespodziewane pojawienie się Ewy, przyjaciółki z psychiatryka, przeszkodzi jej w rozpoczęciu nowego życia? Czy odnajdzie w dżungli drogę do szczęścia? Czy uda jej się wrócić do domu?
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Grażyna Jagielska to kobieta o nader wrażliwym patrzeniu na świat, na siebie, na innych. To osoba, która z powodu owej wrażliwości musi się leczyć, szukać pomocy u innych, sama nie umie sobie pomóc i świadomie wchodzi na drogę długotrwałej terapii. Wchodzi do zamkniętego zakładu psychiatrycznego, uczestniczy w spotkaniach grupy, ma indywidualne rozmowy z lekarzami i - co najważniejsze - stałego psychiatrę, który pewnego dnia zadaje pytanie: "Kiedy była pani szczęśliwa?. I to pytanie zaczyna ją irytować, złościć nawet, rozsierdzać, bo nawet nie wie, co to jest szczęście. Nie zna na nie odpowiedzi. Szuka lecz jej nie znajduje, myśli o nim i nie umie nic powiedzieć, bo go chyba nie zna. Całe życie była nie-szczęśliwa na swój tragiczny sposób. Lecz dochodzi do wypisu i Grażyna postanawia zrobić coś TYLKO dla siebie. Realizuje wyjazd, o którym zawsze marzyła, którego zawsze chciała, a na który się nigdy nie wybrała. I nagle płynie przez Rio Nagro, dopływem Amazonki i ...liczy dni od wyjścia. A siłę do życia i do walki z samą sobą daje jej życiorys Ewy, koleżanki ze szpitala. Bo każdy chory musi mieć jakąś kotwicę, która go trzyma i jednocześnie ratuje. Musi się czegoś trzymać. Ona ma spisany życiorys Ewy, kobiety jaką on ...chciałaby być. I bez względu na to, co ją spotyka godzi się lecz wewnętrznie walczy, notorycznie i nieprzerwanie. Bo wyjazd jest czymś co robi dla siebie - TYLKO dla siebie - jest lekarstwem, czymś na miarę terapii w dżungli. Lecz czy ta podróż nie jest aby poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o szczęściu? Gdzie ją można znaleźć? Jeśli w domu nie, to może pośród dziczy? Parujących lasów? Odgłosów dzikich ptaków? Gdzie? • Grażyna Jagielska ponownie odsłania nam swoje wnętrze. Nie boi się osądzania, odrzucenia, samotności. Lgnie do ludzi dlatego się leczy, by pasować do nich. Uczy się też samej siebie, bo sama siebie nie rozumie. Rzeczywistość ją przerasta i ma odwagę się do tego przyznać. Czyż nie pokazuje nam swojej odwagi? Siły? Czy człowiek chory, zastanawia się czytelnik, musi być słabeuszem? Jagielska kategorycznie przeczy takiemu szufladkowaniu. Zażywanie leków nie świadczy o chorobie ciała bo to czasem dusza potrzebuje kuracji. • Powieść smutna, przejmująca, ale mimo treści pełna wiary.
  • Książka napisana z niezwykłym wyczuciem, skłaniająca do refleksji i bardzo osobista. Napisana została po kolejnym, długim pobycie w zakładzie psychiatrycznym. • Grażyna Jagielska opisuje w niej podróż w głąb amazońskiej dżungli i w głąb siebie, szukając drogi powrotu i przynależności do własnego życia. • Polecam, warto przeczytać :)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo