Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945-1989

Autor:
Joanna Chłosta-Zielonka
Wydawcy:
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2010)
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
ISBN:
978-83-7299-684-8
Autotagi:
druk
historia
książki
Źródło opisu: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Katalog księgozbioru

Jak pisze autorka we Wstępie: ┬[...] monografia ma na celu skatalogowanie wszystkich zdarzeń literackich objętych wyróżnioną w tytule przestrzenią geograficzną i czasową". Stąd też w pracy omówiono działalność instytucji kulturalnych, funkcjonowanie czasopism literackich, związków, klubów pisarzy. Jednocześnie zaprezentowano dorobek twórczy pisarzy związanych ze środowiskiem olsztyńskim, ilustrując tym samym obszar ich zainteresowań tematycznych. Okazuje się, że działalność środowiska pisarzy do symbolicznego roku 1989 miała przede wszystkim znaczenie kulturotwórcze. Kształtowała obraz historii Warmii i Mazur. Pisarze wpływali na sposób postrzegania świata, edukowali, ukazywali uniwersalne wartości. Praca jest niezwykle cenna, bowiem do tej pory nie powstało dzieło, w którym całościowo omówiono by tytułową problematykę. Dotychczas w odniesieniu do tego tematu ukazały się raczej doniesienia, szkice oraz opracowania bibliograficzne. Autorka gromadziła materiały przez lata, przeprowadzając rzetelne kwerendy archiwalne, biblioteczne, czasopiśmiennicze, a także rozmowy z żyjącymi pisarzami. Pracę zamykają aneksy, w którym pomieszczono przegląd zawartości literackiej pism: ┬Warmia i Mazury", ┬Słowo na Warmii i Mazurach", ┬Przemiany", ┬Kormoran Literacki" oraz ┬Dziennik Literacki". Walor poznawczy publikacji podnosi zamieszczony w publikacji indeks osobowy. Jest to ważna publikacja na rynku regionalnym i niezbędna w edukacji młodego pokolenia. [nota wydawcy]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo