Krajobraz ogni:

antologia reportaży o Nowej Hucie

Autorzy:
Stefan Kozicki
Zbigniew Stolarek (1920-1988)
Wybór:
Stefan Kozicki
Zbigniew Stolarek (1920-1988)
Wydawca:
Iskry (1970-1971)
Autotagi:
antologie
druk
5.0
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Arka Pana, walka o krzyż, kominy, junacy i plan sześcioletni, takie skojarzenia z Nową Hutą może mieć przeciętny Polak. 24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o lokalizacji kombinatu metalurgicznego na terenie wsi Mogiła pod Krakowem. Za grosze wywłaszczono mogilskich chłopów, nie pozwalając im nawet na zebranie plonów. W szczerym polu miały powstać bloki mieszkalne. Pierwszą łopatę pod budowę Nowej Huty wbiła młodzieżowa 60. Brygada Służby Polsce 23 czerwca 1949 roku. Na wezwanie partii ruszyli pod Kraków ludzie z Podhala, z Kieleckiego i Mazowsza. Pracowali dzień i noc, mieszkali w barakach. Miasto szybko się rozrastało. 26 kwietnia 1950 rozpoczęto budowę huty stali „Kombinat im. Lenina”. Uroczyste otwarcie miało miejsce 22 VII 1954 roku. W 1951 roku Nowa Huta została włączona w granice Krakowa. • Krajobraz ogni to wybór reportaży z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, przedstawiających głównie życie codzienne Nowej Huty. Autorami są pracownicy, dziennikarze, obserwatorzy, a nawet lekarz. Opisali oni, jak wyglądało życie robotników tuż po przyjeździe, adaptację w nowych, trudnych warunkach, spędzanie wolnego czasu, poruszono również delikatną kwestię moralności. Początki były trudne, dopiero powstawała infrastruktura kolejowa, drogowa i wodna. Budowano • warsztaty, odlewnie, koksownie i piece. Wyrastały bloki z windami, żłobki, przedszkola, zieleńce i place zabaw. Mieszkańców nie omijały choroby i epidemie. Od 3 grudnia 1955 roku działał Teatr Ludowy, a jego działalność poprzedził amatorski, robotniczy teatr Nurt. Ambitniejsi robotnicy podejmowali naukę na kursach wieczorowych, nieliczni potem szli na studia. Po kilku latach mieszkańcy zaczęli domagać się budowy kościoła. Arkę Pana zaczęto wznosić w 1967, a kardynał Karol Wojtyła konsekrował świątynię dopiero w 1977 roku. • Reportaże te są świadectwem czasu, w którym powstawały. Lektura tylko dla upartych i wytrwałych! • Joanna Muniak • Biblioteka Kraków
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo