Wodnikowe Wzgórze

Tytuł oryginalny:
Watership Down
Autor:
Richard Adams (1920-2016) ...
Tłumacz:
Krystyna Szerer
Wyd. w latach:
1972 - 2022
Wydane w seriach:
Współczesna Proza Światowa
Klasyka
Klasyka/Muza
Czytak Larix
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.1 (9 głosów)

Uniwersalna opowieść o odwadze i woli przetrwania.Klasyka porównywana i stawiana na półkach obok Hobbita Tolkiena i cyklu o Narnii Lewisa. Bez dzieła Adamsa nie byłoby Harry’ego Pottera. Źle się dzieje w królikarni Sandleford. W miejscu, w którym króliki wiodą spokojny żywot, ma powstać nowe osiedle. Wygodne nory i zielone łąki zostaną unicestwione. Nie jest łatwo opuścić swój dom. Stado kłapouchów pod wodzą dwóch niezłomnych braci - Piątka i Leszczynka - musi jednak wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Tak rozpoczyna się królicza epopeja. Nie trzeba dodawać, że po drodze naszych bohaterów czeka mnóstwo przygód i jeszcze więcej niebezpieczeństw. Wodnikowe Wzgórze to książka, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Richard Adams stworzył dzieło uniwersalne, trafiające do serc wszystkich czytelników, bez względu na wiek. W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego - dar przewidywania przyszłości. Andrzej Sapkowski wymienia Wodnikowe Wzgórze jako jedną ze 100 najważniejszych powieści fantastycznych wszech czasów. Do miłośników tej książki należą również Stephen King i J. K. Rowling. Dzieło Adamsa zostało zekranizowane, przeniesione na deski teatralne, przerobione na grę komputerową i słuchowiska radiowe. Ponadto prace nad nowym serialem opartym na Wodnikowym Wzgórzu rozpoczęły Netflix i BBC. Nowe wydanie Wodnikowego Wzgórza w Wydawnictwie Literackim zdobią piękne ilustracje włoskiego artysty Alda Gallego.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niby jak opowieść dla dzieci o przygodach zwierzątek... ale jest to opowieść dla dorosłych, z ważnym i głębokim przesłaniem.
  • Królikarni w Sandleford grozi zagłada. W miejscu, gdzie znajdują się nory i zielone pastwiska zaplanowano budowę osiedla mieszkaniowego. Królik Leszczynek wraz z obdarzonym wyjątkową intuicją bratem Piątkiem i grupką innych kłapouchów wyrusza na poszukiwania nowego, bezpiecznego domu. Po drodze króliki przeżywają wspaniałe i niebezpieczne przygody, nawiązują nowe przyjaźnie i odkrywają nieznany świat. Wodnikowe Wzgórze to opowieść o woli przetrwania, odwadze, braterstwie, przyjaźni, pokonywaniu trudności życiowych. Choć jej bohaterami są zwierzęta, to można ich doświadczenia i odczucia przyrównać do tych przeżywanych przez ludzi. Adams świetnie wykorzystał królicze środowisko do ukazania systemów politycznych takich jak totalitarny czy utopijny, a nawet skonstruował system wierzeń opartych na pięknych mitach, opowiadanych sobie przez zwierzęta. Książka Wodnikowe Wzgórze ukazała się w 1972 roku i w szybko stała się międzynarodowym bestsellerem sprzedanym w milionach egzemplarzy. Obecnie należy już do klasyki literatury. Trudno jednak określić: czy dziecięcej, młodzieżowej a może całkiem dorosłej? Ta alegoryczna powieść odsłania swoje kolejne warstwy przed czytelnikami w każdym wieku.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Richard Adams (1920-2016) Krystyna Szerer Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumacz:Krystyna Szerer
Lektor:Sebastian Konrad
Ilustracje:Aldo Galli (1906-1981)
Redakcja:Krystyna Szerer
Wydawcy:Wydawnictwo Kropka (2022) Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2016-2019) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2018) NASBI (2016) Legimi (2016) Muza (2005) Państwowy Instytut Wydawniczy (1972-2005) Dom Wydawniczy Rebis (1994) Świat Książki (1994) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca Wydawnictwo Marginesy
Serie wydawnicze:Współczesna Proza Światowa Klasyka Klasyka/Muza Czytak Larix
ISBN:83-06-00562-7 83-7120-047-1 83-7129-067-5 978-83-08-06220-3 978-83-67406-86-4 978-83-7319-487-8 83-06-0056-7
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 70 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo