Stuart:

życie do tyłu

Tytuł oryginalny:
Stuart
a life backwards,
Autor:
Alexander Masters
Tłumacz:
Lidia Mierzwa-Argyropoulos
Wydawca:
Wydawnictwo Książkowe Twój Styl (2007)
ISBN:
978-83-7163-608-0
Autotagi:
biografie
druk
książki
powieści
proza
4.0

Stuart jest typem spod ciemnej gwiazdy, na widok którego każdy w pierwszym odruchu jest gotów do ucieczki. A tymczasem można Stuarta do rany przyłożyć i jeszcze wiele się od niego nauczyć. Ta historia mówi więc o tym, że nie jest tak, jak się państwu zdaje. Autor poznał swojego bohatera w Cambridge. Przeciętnemu Polakowi to miasto niedaleko Londynu kojarzy się z szacownym kompleksem uniwersyteckim i jego wypielęgnowanymi na angielską modłę trawnikami. Tymczasem książka w ogóle nie pokazuje trawników, natomiast odsłania rynsztoki. Robi to w świetnym stylu: z poczuciem humoru opowiada tragedię. W Cambridge Alexander Masters był pracownikiem schroniska dla bezdomnych i postanowił zbadać ciemne strony społecznych stosunków we współczesnej Anglii. Jego przewodnikiem po tym świecie został Stuart Shorter, trzydziestoletni menel ciężko doświadczony przez los u progu swojego krótkiego życia. Ten krewki, choć ułomny złodziej, awanturnik, niemal szaleniec, wielokrotny recydywista okazał się człowiekiem nietuzinkowym, otwartym, pełnym życiowej mądrości, empatii, energii i potrzeby służenia innym, a także gawędziarzem obdarzonym darem celnej obserwacji i potoczystego słowa. Jest to historia opowiedziana od końca, jak sam bohater sobie tego życzył. Poznajemy ją stopniowo od momentu spotkania Stuarta i Alexandra. Autor spisuje w odwrotnej kolejności etapy życia swego bohatera, sięgając wstecz, aż do momentu, gdy Stuart jest „beztroskim, małym chłopcem”, któremu wyrządzono straszną, nieodwracalną krzywdę.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo