Co Bóg zrobił szympansom?

Autor:
Jerzy Sosnowski
Lektor:
Robert Mazurkiewicz
Wydawcy:
Wydaw. Wielka Litera Sp. z o. o (2015-2018)
Legimi (2015-2018)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
ISBN:
978-83-8032-048-2, 978-83-80320984-2
978-83-8052-048-2
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
religia

O jakim zjawisku mówimy, używając słowa "religia"? Dlaczego niektórzy ludzie Boga nie potrzebują? Czym jest dzisiejszy zamęt, czyli równoczesne "ożywienie" i "agonia" religijności? Na czym polega wiara bez Kos??cioła: marzenie o spokojnym wyznawaniu wiary bez irytującego współwyznawcy, drażniącego kaznodziei, kontrowersyjnego biskupa? Co może się kryć za fascynacją Judaszem? Czym różni się sprawiedliwość od miłosierdzia przedstawionego w Biblii? W Co Bóg zrobił szympansom? Jerzy Sosnowski, ceniony powieściopisarz i dziennikarz radiowej Trójki frapująco zadaje pytania fundamentalne zapraszając w podróż po odmętach wiary, niewiary i kultury. A jeśli ktoś miałby wa?tpliwos??ci, czy ta książka jest dla niego, ma szanse je rozproszyć pierwszy tekst, w którym autor stawia naprzeciw siebie wierzącego i niewierzącego, analizując to, co mogą o sobie nawzajem pomyśleć nim padnie między nimi pierwsze słowo. Obaj staja? na terenie zaminowanym, gdzie nie tylko rozmowa, lecz gest staje się odniesieniem do kwestii, która dzieli: Bóg jest czy też nie. Sosnowski roztaczając cały wachlarz rodzajów wiary i powodów niewiary, nie zapominając, że wnętrze człowieka pozostaje nierozstrzygalna? tajemnica?, prowadzi czytelnika przez labirynt kwestii istotnych dla nas wszystkich. W te? fascynującą, opisaną komunikatywnym językiem podróż, Jerzy Sosnowski wplata myśli Tischnera i Kingi Dunin, płyty Pink Floydów i wiersz Baran??czaka, pop-proroctwa współczesnych celebrytów i Traktat teologiczny Miłosza. Osobiste wątki z wypraw do Izraela sąsiadują tu ze sławnymi Dezyderatami, wys??piewanymi przez Piwnicę pod Baranami przed Janem Pawłem II. Niezwykła opowieść o poetce Marii Komornickiej, która zakwestionowała własna? płeć podpisując się Piotr Odmieniec Włast towarzyszy historii biblijnej Maryi - Miriam. Serial Z archiwum X łączy się z sadystyczną Pasją Mela Gibsona i opisem słynnego obrazu Rafaela Przemienienie Pan??skie. Znajdziemy też Derridę i radiowa? rozmowę o książce de Waala na temat szympansów bonobo i ... Szekspira. Sosnowski nie ośmiesza i nie obraża ani wierzących ani niewierzących, ani tych, którzy co niedziela słuchają kazania w kos??ciele ani tych, którzy usytuowali się poza nim. Jednym i drugim us??wiadamia za to, jak wiele nas łączy i pozostaje do wspólnego przemyślenia.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo