Światło, którego nie widać

Tytuł oryginalny:
All the light we cannot see
Autor:
Anthony Doerr
Tłumacz:
Tomasz Wyżyński
Wydawcy:
Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2019)
Legimi (2019)
Wydawnictwo Czarna Owca (2015-2019)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix
Wydane w seriach:
Audiobook
Audiobook - Wydawnictwo Czarna Owca
Autotagi:
audiobooki
druk
powieści
Więcej informacji...
4.4 (22 głosy)

Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch. 

Pięćset kilometrów na północny wschód od Paryża w Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsute radio, naprawia je i wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Odtąd Werner poznaje świat, słuchając radia.

Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i  jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii.

Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki splatają się…

Anthony Doerr mistrzowsko łączy wątki sensacyjne i historyczne, ale jego powieść to przede wszystkim przejmujące studium człowieka uwikłanego w totalitaryzm. Subtelny portret dwójki niewinnych bohaterów na tle tragicznej historii XX wieku.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Jest to jedna z tych niewielu książek, po przeczytaniu której ma się ochotę na więcej... Świetnie skonstruowana powieść. Zawiera w sobie wszystko to, co w literaturze cenie najbardziej: nawiązanie do historii, intrygę, szpiegostwo, całą lawinę rozmaitych emocji... Naprawdę trudno jest się od niej oderwać. Opowiada o losach ludzi zmagających się z wojenną rzeczywistością. Jej główną bohaterką jest niewidoma Marie-Laure, która po ucieczce z Paryża trafia do Saint Malo, gdzie dalej wraz z ojcem pomieszkuje u swego stryjecznego dziadka. Ojciec pomaga Marie odnaleźć się w nowej rzeczywistości w związku z czym konstruuje dla niej drewniany model miasta, w którym obecnie mieszkają. Dziewczynka jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że skonstruowane przez ojca drewniane domki skrawają w sobie znacznie większą tajemnicę. Tajemnicę, która zaważy na życiu wielu bliskich jej osób. Kiedy sytuacja na froncie zaczyna się zaogniać niespodziewanie los zsyła na drogę Marie niejakiego Wernera Pfenniga, żołnierza Wehrmachtu, który okazuje się być jej jedynym wybawieniem. Wkrótce później wojna się kończy, a dziewczynce nie pozostaje nic innego jak pogodzić się z utratą najbliższych jej osób oraz spróbować na nowo odnaleźć z powojennej, już paryskiej rzeczywistości. Ta niezwykła historia pisana przez autora w pocie czoła niemalże dziesięć lat uhonorowana została Nagrodą Pulitzera 2015 i z całą pewnością jest jej warta. Nie mam ku temu absolutnie żadnych wątpliwości. Gorąco polecam wszystkim, ponieważ z całą pewnością jest warta „straconego czasu”. Niesamowita, urzekająca, wybitna, jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna… ARCYDZIEŁO ;)
    +4 wyrafinowana
  • Do powieści osadzonych w czasie II wojny światowej zawsze podchodzę z dużym sceptycyzmem. Z jednej strony irytuje mnie bowiem granie na emocjach czytelników, o które bardzo łatwo, gdy akcja książki osadzona jest w tak mrocznych i przerażających czasach jak wojna; z drugiej z kolei strony przeszkadza mi tak zarówno wybielanie, jak i oczernianie postaci oraz wydarzeń, które miały miejsce i które autor chce pokazać z innej strony. Fikcja fikcją, ale wydaje mi się, że II wojna światowa - pomimo ponad 70 lat czasu, który od niej upłynął - to wciąż jednak temat świeży i bolesny z perspektywy historii i zwłaszcza w Europie Środkowej bardzo łatwo urazić kogoś niepotrzebnym fantazjowaniem. • "Światło, którego nie widać" jest na szczęście tych motywów pozbawione. Wiemy, że nie wszyscy mieszkańcy okupowanych krajów byli tymi "dobrymi", jak i nie każdy Niemiec był demonem wcielonym. Autor w subtelny sposób stara się pokazać jego wyobrażenie tak cierpienia, jak i nadziei młodego człowieka, który rzucony w brutalność świata stara się w nim przetrwać. Marie-Laure uosabia słodycz i niewinność, bezradność, która jednak jest w stanie zamienić się w siłę, gdy sytuacja robi się patowa. Werner z kolei to typ chłopaka, który mógł zostać każdym, ale czas, w którym przyszło mu żyć uczynił z niego żołnierza, a jest to jedyna bodaj rola, do której nie był stworzony i do której się nie nadawał. • Czytelnik od pewnego momentu zdaje się być pod ciągłym napięciem, chce dla bohaterów jak najlepiej, ale gdzieś w głowie kołata mu się myśl, że znajdują się oni w takim położeniu, że gdzieś tam kryć musi się tragedia. Niecierpliwość oczekiwania na spotkanie bohaterów - czy kiedykolwiek do niego dojdzie, a jeżeli tak, to jakie skutki będzie ono miało? • Zdecydowanie jedna z lepszych lektur dotyczących wojny, a napisanych przez Amerykanina.
  • Przepiękna histotia,świetnie przedstawiona.Bardzo ciekawie połączone strefy czasowe wydarzeń:coś działo się wcześniej, coś dzieje się później, potem to idealnie jest zjednoczone.Co wojna robi z marzycielami? Czy można marzyć w czasie wojny? Magiczna opowieść w nieludzkich realiach. Wiele pięknych wrażeń, ale trzyma też w napięciu i wzrusza. Zasługuje na wyróżnienie z całą pewnością!!
  • Rewelacji nie ma .Książka w formie krótkich rozdziałów , co mi sie nie podobało .
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
alacrazy909
Opis
Autor:Anthony Doerr
Tłumacz:Tomasz Wyżyński
Lektorzy:Dorota Zielińska Marcin Popczyński
Opracowanie:Dorota Zielińska
Wydawcy:Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2019) Legimi (2019) Wydawnictwo Czarna Owca (2015-2019) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix
Serie wydawnicze:Audiobook Audiobook - Wydawnictwo Czarna Owca
ISBN:978-83-238-1759-8 978-83-8015-072-0 978-83-8015-073-7 978-83-8015-202-1 978-83-8143-119-4 978-83-8143-126-2 97883801520221 978-83-8015-202-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 26 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Czy polskie baśnie i legendy mogą okazać się rywalami zagranicznych powieści fantasy dla młodzieży? Autorki Mysiej Wieży odpowiadają gromkie TAK! i przedstawiają nam słowiańską mitologię we współczesnym wydaniu. Tajemnice przeszłości będzie odkrywała para polskich jedenastolatków, raczej niechętnie spędzająca wakacje na Kujawach. • Igor po raz kolejny musi jechać z ojcem archeologiem na wykopaliska. Niestety nie te fascynujące w egzotycznych krajach, a zwykłe i nudne w okolicach Kruszwicy nad jeziorem Gopło. Spotyka tam Hankę, która mocno przeżywa wyrzucenie z drużyny piłkarskiej. Parę nastolatków więcej dzieli niż łączy. Rozmowa się nie klei, nie mają wspólnych zainteresowań. Wszystko to zmienia się, gdy w tajemniczym tunelu spotykają gadającego gryzonia. Każdy chyba słyszał o królu Popielu, którego zjadły myszy. Ale jak to tak naprawdę było z tym złym królem, czarownicami i dzielnymi wojownikami z rodu Myszków? Słowiański folklor pozwala na świetną zabawę ze znanymi nam postaciami z opowieści babć i legend. My przecież też mamy sławnego czarodzieja, nietypowych wróżbitów, a nawet przekupne Licho. Gdy nastolatkom przyjdzie stawić czoło pradawnym mocom, na ich drodze staną nie tylko magiczne istoty, ale również uciążliwe rodzeństwo, nadopiekuńczy rodzice i tabun studentów archeologii. Co może pójść nie tak? • Mysia wieża momentami bawi, czasem uczy, a na pewno daje wiele frajdy. Fantastycznie jest przeżyć przygodę z polskimi bohaterami. Przy­zwyc­zail­iśmy­ się już, że młodzież czyta zagraniczne książki. Tu jednak spotykamy godnego rywala dla Percy’ego Jacksona czy Harry’ego Pottera. Ja z niec­ierp­liwo­ścią­ czekam na kolejne tomy serii, bo przecież Dzieci Dwóch Światów jest więcej… • Joanna Pękala • Biblioteka Kraków
foo