Blade Runner:

czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Tytuł oryginalny:
Do androids dream of electric sheep?
Autor:
Philip Kindred Dick (1928-1982) ...
Tłumacz:
Sławomir Kędzierski
Wyd. w latach:
1968 - 2016
Wydane w seriach:
Nowa Fantastyka
Fantastyka
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.6 (9 głosów)

Książka, na podstawie której Ridley Scott nakręcił Łowcę androidów. Obejrzawszy ten film, Dick uznał ponoć, że grający tytułowego eksterminatora Harrison Ford dostał zlecenie i na niego… Opracowanie graficzne - Wojciech Siudmak! „Co to jest człowiek? To pytanie jest tematem Blade runnera i żeby na nie odpowiedzieć, stworzył Dick człowieka sztucznego…W powieści Blade runner sztuczni ludzie to nie poczciwe roboty Asimova z wmontowanymi bezpiecznikami moralności zwanymi trzema prawami robotyki. Androidy Dicka są groźne, bo są kłamstwem, wyglądają jak ludzie, ale brakuje im człowieczeństwa – poczucia winy, współczucia, sumienia…Łowca zbiegłych androidów Rick Deckard poddaje je testowi na współczucie. Istoty niezdolne do współczucia likwiduje. Tylko co dzieje się z jego współczuciem?” z przedmowy Lecha Jęczmyka
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Napisze tak: klasyczna napisana trochę archaicznym językiem ramota ale nadal wciąga i ma w sobie to coś! Wciąga i pochłania choć na krótko bo stron niewiele. Gorąco polecam 4+. Ps. Film na podstawie powieści też ma pewnego rodzaju magnetyzm.
  • Napisana w 1967 roku powieść stała się inspiracją do zrealizowania kilkanaście lat później doskonałego filmu „Blade Runner” („Łowca androidów”). Reżyseria – Riddley Scott. Fenomenalnie dopasowana muzyka Vangelisa. Harrison Ford w roli głównej, prócz niego między innymi Rutger Hauer. • Wracając do powieści – to mieszanina filozofii, romantyzmu, okrucieństwa, włożona do atrakcyjnego opakowania, bo to przecież futurystyczny thriller. • Rick Deckard zajmuje się likwidacją maszyn niemal doskonale imitujących żywych ludzi. Maszyny te wykonały już swoje zadanie przy kolonizacji Marsa i nie mają prawa znaleźć się na Ziemi. Ale nieoczekiwanie mają wielką wolę życia i przetrwania, co jednak nie będzie przy tym akurat zleceniu największą przeszkodą. • Czuć wyraźnie, że Philip K. Dick chciał nam opowiedzieć o swoich przemyśleniach i dzięki talentowi zrobił to bez przynudzania i dawania swoich odpowiedzi na wiele pytań. Pozostawił to czytelnikowi. • Tę powieść warto zaliczyć, do niej się wraca. Podobnie jak do filmu; obejrzałem go kilkanaście razy i wciąż jestem pod wrażeniem. • Porównanie kulinarne? Kruche vol-au-vent z gorącym wnętrzem z delikatnego mięsa – niebo dla smakoszy. • Polecam o każdej porze roku.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:czy androidy śnią o elektrycznych owcach? czy androidy marzą o elektrycznych owcach?
Autorzy:Philip Kindred Dick (1928-1982) Sławomir Kędzierski Robert Więckiewicz Piotr Kędzierski Andrzej Chyra
Tłumacz:Sławomir Kędzierski
Ilustracje:Sławomir Kędzierski Wojciech Siudmak
Lektorzy:Sławomir Kędzierski Robert Więckiewicz Anna Dereszowska Andrzej Chyra Krzysztof Czeczot Wojciech Mazolewski
Reżyseria:Krzysztof Czeczot
Kompozytorzy:Pink Freud Wojciech Mazolewski
Redakcja:Sławomir Kędzierski
Instytucja sprawcza:Pink Freud
oraz:Anna Dereszowska
Wydawcy:Dom Wydawniczy Rebis (2011-2016) IBUK Libra (2012) Wilhelm Heyne Verlag (2008) Prószyński i Spółka (1968-2003) Gollancz (1999) Fantastyka Prószyński i Spółka (1995) Fantastyka (1995)
Serie wydawnicze:Nowa Fantastyka Fantastyka
ISBN:83-7255-365-3 83-7337-327-6 83-7469-231-6 83-85661-98-0 978-3-453-21728-7 978-83-7510-131-7 978-83-7510-960-3 978-83-7818-123-1 83-86661-98-0 83-86669-98-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika fantastyka książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 44 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo