Chłopcy ze Starówki

Autor:
Halina Rudnicka (1909-1982) ...
Ilustracje:
Mieczysław Kościelniak (1912-1993) ...
Wyd. w latach:
1071 - 1989
ISBN:
83-10-07579-0, 10-07579-0
83-10-07579-8
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...

Powieść dla młodzieży, napisana jako kontynuacja wcześniejszej powieści, opowiadającej o wojennych losach bohaterów ("Polną ścieżką"). Książka opowiada o losach mieszkańców wyzwolonej Warszawy. Główny bohater – Wojtek Wieloch – po powrocie z partyzantki stara się ułożyć sobie życie w stolicy. Jego rodzice osiedlają się na dalekich Mazurach, więc nie może on liczyć na ich pomoc. Bohater szuka stałego zatrudnienia, próbuje dostać się do gimnazjum, znajduje również swoją pierwszą miłość. W pewnym momencie trafia na zniszczoną, tytułową warszawską Starówkę gdzie wśród ruin zaczynają ponownie osiedlać się ludzie. Tam poznaje grupę młodych chłopców, którzy wspólnymi siłami odgruzowali jedną z piwnic i urządzili tam sobie skromne mieszkanie. Chłopcy, z których wielu straciło swoich najbliższych, a część walczyła w powstaniu warszawskim przyjmują go serdecznie i wspólnie przeżywają wiele przygód. W przedmowie do powieści autorka napisała: "Chłopcy ze Starówki opowiadają o tych pierwszych dniach wolności wyzwolonej Warszawy. Zobaczycie, jak radzili sobie ludzie w codziennych kłopotach, wśród braku najniezbędniejszych rzeczy, wśród niewygód, jak dźwigali z ruin miasto i swoje serca, swoje rozbite ogniska domowe. Ile w tym było uporu, samozaparcia, wiary, wysiłku i nadludzkiej pracy!"
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Halina Rudnicka (1909-1982) Mieczysław Kościelniak (1912-1993) Lesław Marian Bartelski (1920-2006)
Ilustracje:Mieczysław Kościelniak (1912-1993) Jan Marcin Szancer (1902-1973) Jolanta Barącz Ryszard Świętochowski
Przedmowa:Lesław Marian Bartelski (1920-2006)
Posłowie:Lesław Marian Bartelski (1920-2006)
Wstęp:Lesław Marian Bartelski (1920-2006)
Redakcja:Mieczysław Kościelniak (1912-1993)
oraz:Lesław Marian Bartelski (1920-2006)
Wydawcy:Nasza Księgarnia (1960-1989) Wydawnictwo Łódzkie (1972-1979) Wydaw. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza (1071-1978) Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza (1972) Lud. Spółdz. Wydaw (1960)
Serie wydawnicze:Biblioteka Lektur Szkolnych - Wydawnictwo Łódzkie Biblioteka Lektur Szkolnych Lektura Szkolna Biblioteka Lektur Szkolnych ("Czytelnik") Polną ścieżką
ISBN:83-10-07579-0 10-07579-0 83-10-07579-8
Autotagi:beletrystyka druk epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 99 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo