Dzienniki T.2:

1951

Inne tytuły:
Dzienniki 1951
Autor:
Agnieszka Osiecka (1936-1997)
Redakcja:
Karolina Felberg-Sendecka ...
Wyd. w latach:
2013 - 2023
ISBN:
978-83-7839-626-0, 978-83-7961-038-9
978-83-7961-888-0, 978-83-7691-038-9
Autotagi:
autobiografie
druk
historia
książki
Więcej informacji...
4.0

Agnieszka Osiecka prowadziła zapiski całe życie. Miała tak wielką potrzebę opisywania rzeczywistości, że gdy nie miała przy sobie „dziennikowego zeszytu”, zapisy pojawiały się w jakimś podręcznym notesie. Widać to w oddawanym do rąk Czytelników II tomie „Dzienników”.

Jest rok 1951, w Polsce panuje stalinizm, Agnieszka ma prawie 15 lat i jest w klasie przedmaturalnej. Należy do ZMP, ale żyje pełnią życia nastolatki: koleżeńskie zwierzenia i intrygi, miłości, sport; przeżywa też rozstanie rodziców i snuje wiele nad wiek dojrzałych rozważań o filozofii, religii, o… życiu.

„Dzienniki” to klucz do poznania Agnieszki Osieckiej oraz korzeni jej twórczości.

Agnieszka Osiecka (1936–1997) – poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. Prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Pośmiertnie została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Czy tylko zatwardziali wielbiciele Osieckiej mogą to czytać? Przypuszczam, że nie. Sceptycznych namawiam do podjęcia czytelniczego ryzyka szczególnie z jednego powodu. Agnieszka nudę w życiu uważała za grzech. Ona się nie nudziła i z nią nie można było się nudzić. Dlatego solidne tomiszcze relacji z kolejnych dni intensywnego 1951 roku, kolorowych o każdej porze, łyka się jak haust świeżego powietrza. Życie dla Agnieszki jest barwne, wartkie, pociągające. Niewiele tu typowej młodzieńczej egzaltacji i przesady, raczej głębokie, utrwalane w sobie przekonanie, że „życie zachodu jest warte”. Clou późniejszej twórczości Osieckiej, ale też jej sposobu na „maksymalnie udaną egzystencję” zawiera się w zwierzeniu: Czytać w książce życia, podpatrywać jego przejawy na ulicach, w parkach, kinach, lokalach, szkołach, teatrach, mieszkaniach i norach mieszkalnych, autobusach, tramwajach… Kąpać się w życiu… To moja pasja. s.210 • Dalszy ciąg pod adresem [Link] • Katarzyna Nowicka • BPMiG w Zagórowie
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Dzienniki 1951 T. 2, 1951 i zapiski Dzienniki - Osiecka Agnieszka 1951
Autor:Agnieszka Osiecka (1936-1997)
Redakcja:Karolina Felberg-Sendecka Karoliny Felberg-Sendeckiej
Opracowanie:Marta Dobromirska-Passent
Wstęp:Andrzej Zieniewicz
Lektor:Bożena Furczyk
Wydawcy:Legimi (2016-2023) Prószyński i Spółka (2014-2023) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2021) Prószyński Media Fundacją Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej (2014) Prószyński i Media (2014) ebookpoint BIBLIO (2014) Prószyński Media (2013-2014) Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej (2013-2014) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca
ISBN:978-83-7839-626-0 978-83-7961-038-9 978-83-7961-888-0 978-83-7691-038-9
Autotagi:audiobooki autobiografie biografie czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika historia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna nagrania proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 21 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo