Kraków:

historie, anegdoty i plotki

Autor:
Zbigniew Leśnicki
oraz:
Krzysztof Strózik
Wydawca:
Wydawnictwo WAM (2015-2019)
ISBN:
978-83-277-0174-9
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
publikacje popularnonaukowe
Więcej informacji...
3.5 (6 głosów)

Zasiądź w doborowym towarzystwie najsłynniejszych krakowian, w najstarszych restauracjach i kawiarniach, i posłuchaj o tym: jak Maria Kossakowa wywołała przerażenie, wystąpiwszy w paryskim kapeluszu "bez kształtu i sensu": z przodu zielonym, z tyłu fioletowym, suto piórkami przybranym; jak pływano łódkami przez całą ulicę Zwierzyniecką aż do Uniwersytetu; o czasach, gdy nauczyciele przestrzegali, że "uprawianie futbolu może zahamować rozwój umysłowy"; o pierwszym bramkarzu Cracovii Józefie Lustgartenie, który wykazał się niezwykłą odwagą cywilną i jako pierwszy pokazał na boisku... odkryte kolana; jak Xavery Dunikowski, starając się o kredyt bankowy, w rubryce "cel kredytu" wpisał "na cele seksualne"; jak Roman Polański debiutował na deskach teatru Bagatela, grając małpę w "Robinsonie Crusoe"; o czasach, gdy synody biskupie zaostrzały prawo i nakazywały, by zakonnice "nie łamały ślubów i nie wychodziły za mąż", a przekupki krakowskie za nadużywanie przekleństw były zamykane w wiklinowych koszach.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka „Kraków : historie, anegdoty i plotki” Zbigniewa Leśnickiego ze stylowymi, czarno-białymi fotografiami Krzysztofa Strózika, to niezwykle barwna gawęda o Krakowie sprzed wielu lat. Świetnie napisana, pełna anegdot i pikantnych ploteczek, nie brakuje też historii mrocznych i tajemniczych. Zobaczymy więc Kraków arystokratyczny, z pałacami i ich mieszkańcami (m.in. Potockimi, Tarnowskimi) i zwyczajny, codzienny, lubiący przyjemnie spędzać czas (futbol, kąpiele, tenis, wyścigi bicyklowe). Przeczytamy o wspaniałych balach (karnawałowych, dobroczynnych, sylwestrowych, Prasy), kawiarniach i cukierniach (Redolfi, Maurizio, Zakopianka, Sauera, Secesja, u Noworolskiego, Jama Michalika), lokalach śniadankowych , restauracjach (Pod Różą, Pollera, Grand, Hawełka), festynach, konnych tramwajach. • W 1890 r. krakowska Rada Miasta stanęła przed nie lada dylematem, co budować – wodociągi czy budynek nowego teatru? Na skutek wysokiego zapisu w testamencie hr. Kreuzera, zapadnie decyzja o budowie teatru, któremu dopiero w 1909 r. nadano imię J. Słowackiego. • Autor przytacza słowa znanych felietonistów, autorów przewodników po Krakowie, pisarzy, m.in. : Z. Nowakowskiego, A. Grabowskiego, M. Estreicherówny. • Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy, że są w Krakowie takie miejsca, w których depczemy beztrosko po zmarłych. Cały pl. Szczepański to podziemny cmentarz krypt grobowych zasłużonych i majętnych krakowian. • Nazwa teatru „Bagatela” powstała- bagatelka- w jednej chwili! Boy- Żeleński gdy usłyszał ,że chodzi o wymyślenie nazwy dla wybudowanego już teatru, stropił się i burknął „ ot, bagatela!” • Oczywiście nie zabraknie opowieści o mistrzu J. Matejce, pisarzu i skandaliście S. Przybyszewskim, ekscentrycznym X. Dunikowskim, Kazimierzu Wielkim i jego miłości do pięknej Esterki ani o najniższym malarzu architektury Krakowa S. Tondosie. Są nawet duchy! A to Czarna Dama (Anna z Branickich Lubomirska) w Krzysztoforach przepowiada śmierć napotkanej osobie, gdy druga Czarna Dama straszy w pałacu margrabiów Wielopolskich czyli obecnym Magistracie. Jest jeszcze Czarna Księżniczka- najgroźniejszy krakowski duch. Dlaczego- odsyłam do pasjonującej lektury Zbigniewa Leśnickiego! JM
    +2 wyrafinowana
  • Jestem Krakuską z krwi i kości, nic zatem dziwnego, że uwielbiam poznawać moje miasto i dowiadywać się o nim nowych rzeczy. Jestem łasa na wszelkie ciekawostki, chętnie dowiaduje się, jak w przeszłości żyło się tutaj naszym przodkom. • Kiedy więc natrafiłam przypadkowo na książkę Zbigniewa Leśnickiego, koniecznie musiałam zapoznać się z jej treścią. • Garść ciekawostek i zabawnych jak i tragikomicznych anegdotek związanych z Krakowem oraz ludźmi, których los złączył z Krakowem. Autor opowiada nam o jakże interesujących dla Krakowa czasach, czyli skupia się przede wszystkim na wieku XIX i początkach XX, ale odwołuje się też częstokroć do średniowiecza i współczesności. • Czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Od razu można wyczuć, że Leśnicki uwielbia Kraków, ma o nim sporą wiedzę, z którą bardzo chętnie dzieli się z innymi. • Polecam! Również tym, którzy za historią nie przepadają. Dat jest mało, a sporo arcyciekawych historii z 'życia' Miasta Królów.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Zbigniew Leśnicki
Fotografia:Krzysztof Strózik
oraz:Krzysztof Strózik
Wydawca:Wydawnictwo WAM (2015-2019)
ISBN:978-83-277-0174-9
Autotagi:druk elementy biograficzne książki literatura literatura stosowana publikacje popularnonaukowe
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 6 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo