Renesans w sztuce włoskiej:

architektura, rzeźba, malarstwo, rysunek

Redakcja:
Rolf Toman
Paweł Pancakowski
Wydawcy:
h. f. ullmann (2007)
Könemann Verlagsgesellschaft (2000)
Wydawnictwo Baran i Suszczyński
ISBN:
3-8290-2041-4, 978-3-8331-4209-3
Autotagi:
druk
literatura
Więcej informacji...

Włoski renesans to jedna z najwspanialszych epok kultury europejskiej. Zainteresowanie XIV i XV wiekiem, epoką niezwykle płodną pod-względem artystycznym, nie słabnie wśród historyków sztuki i szerokiego kręgu odbiorców od roku 1860, kiedy to Jacob Burckhardt opublikował swą słynną książkę Kultura Odrodzenia we Włoszech. Niedawno zaś wzrosło ono w wyniku zakończenia prac restauratorskich w Kaplicy Sykstyńskiej, które pozwoliły zajaśnieć freskom Michała Anioła nowym barwniejszym światłem. Dziś możemy podziwiać dzieła sztuki tej epoki na ich pierwotnym miejscu, w takich wielkich ośrodkach, jak Florencja, Rzym i Wenecja. Te miasta wspaniałych muzeów same stanowią też jedyne w swoim rodzaju architektoniczne muzea. Niniejsza książka stara się z jednej strony udostępnić podstawową wiedzę na temat renesansu, a z drugiej uwzględnić jego wizualną prezentację. W centrum uwagi stoją dzieła sztuki jako takie, a książka stwarza podstawę do zajmowania się nimi także niezależnie od tekstu. Ponadto dzięki różnym podejściom i sposobom ujęcia tematu przez autorów, którzy w swoich wypowiedziach wiążą analizy dzieł z szerszą perspektywą kulturową i duchową, czytelnik uzyska bogaty w aspekty ogólny obraz renesansu: przekona się, że decydujące przemiany, powszechnie uważane za cechę charakterystyczną renesansu, dokonały się już w późnym średniowieczu, zapozna się z rozwojem głównych gatunków artystycznych - architektury, rzeźby, malarstwa, rysunku, i dowie się, dzięki jakim okolicznościom i od jakich artystów pochodziły najbardziej twórcze inspiracje. Przy takim ujęciu znika mityczna interpretacja renesansu, jaka powstała w XIX wieku. Także bez wiary w kulturowe cuda i bez idealizujących wyobrażeń na temat złotego wieku artystyczne dokonania ówczesnej epoki mogą znaleźć uznanie, a nawet wzbudzić podziw.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Redakcja:Rolf Toman Paweł Pancakowski
Tłumaczenie:Dariusz Guzik Ewa Kochanowska-Szlęzak Joanna Langkammer Jerzy Porosło Anna Wziątek
Wydawcy:h. f. ullmann (2007) Könemann Verlagsgesellschaft (2000) Wydawnictwo Baran i Suszczyński
ISBN:3-8290-2041-4 978-3-8331-4209-3
Autotagi:albumy i książki artystyczne druk historia ikonografia książki literatura literatura stosowana publikacje popularnonaukowe
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 5 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo