Getto żydowskie w okupowanym Piotrkowie

Autorzy:
Anna Rzędowska
Dina Feldman
Tłumacz:
Dariusz Dekiert
Wydawcy:
Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego (2014)
Piotrków Trybunalski - Urząd Miasta
Wydane w seriach:
Biblioteka, Piotrków 800
ISBN:
978-83-934760-2-2
Autotagi:
druk
Źródło opisu: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim - Księgozbiór główny
4.5 (2 głosy)

Pisząć o żydowskim getcie w Piotrkowie - o pierwszym getcie w okupowanej przez Niemców Europie - z wielkim bólem autorki dokumentowały ostatnie i najnieszczęśliwsze lata żydowskiej społeczności miasta, będącego przez wieleset lat szczęśliwym, bezpiecznym domem dla tysięcy żydowskich rodzin, z pokolenia na pokolenie tworzących tu aktywną, inspirującą i barwną społeczność, która w ciągu zaledwie sześciu lat Holocaustu została bezlitośnie zniszczona przez nazistów. Straszny los stał się wówczas udziałem tysięcy bezbronnych Żydów, Polaków i Romów, których sprowadzano do Piotrkowa i zamykano w getcie, w obozach pracy albo w więzieniu, a później zabijano na miejscu lub wysyłano na śmierć w obozach pracy i w obozach zagłady. Mimo nieskończenie wielu godzin przegladania przez autorki dokumentów, wczytywania i wsłuchiwania się w relacje ofiar i świadków, pisarki nie są w stanie powiedzieć, że rozumieją, jak w środku cywilizowanej, nowoczesnej Europy mogło zdarzyć się coś równie potwornego jak unicestwienie wielu milionów ludzi i jak tym, któzy ocaleli, udało się zbudować swe życie i przyszłość mimi tego, czego musieli doświadczyć.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo