Wojna Iwana:

Armia Czerwona 1939-1945

Tytuł oryginalny:
Ivan`s war
Autor:
Catherine Merridale ...
Tłumaczenie:
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Piotr Chojnacki
Wydawcy:
Znak Horyzont (2020)
Dom Wydawniczy Rebis (2007-2013)
ISBN:
978-83-7301-917-1, 978-83-7818-644-1
83-7301-917-1
Autotagi:
druk
książki
Więcej informacji...
3.0

Zwycięstwo albo śmierć. Wielka wojna ojczyźniana z perspektywy zwykłego żołnierza Armii Czerwonej. Dla własnych dowódców są tylko mięsem armatnim. Dla wrogów – podludźmi. W pierwszych tygodniach wojny niemiecki walec miażdży ich, wywołuje panikę, chaos. Wielu rzuca broń i ucieka. Lasy są pełne oszołomionych dezerterów. Niemcy nie znają litości. Głodzą swych jeńców, traktują ich jak zwierzęta. Stalin także nie wie, co to współczucie. Wydaje rozkaz nr 227: „Ani kroku w tył”. Na jego mocy 158 tysięcy sowieckich żołnierzy za tchórzostwo zostaje rozstrzelanych przez własnych kamratów. Komu szczęście dopisze, ten przeżyje na tyle długo, by uwierzyć stalinowskiej propagandzie. Zabijanie faszystów to przecież „źródło uciechy”. A potem jest Stalingrad – zwycięstwo kosztujące Armię Czerwoną pół miliona zabitych. Ale tego zwykły sowiecki żołnierz ma się nie dowiedzieć. Teraz jednak wie, że Hitlera można pokonać. Będzie bezlitosny. Będzie mścił krzywdy. Będzie zabijał, gwałcił, grabił. Bez różnicy – żołnierzy czy cywilów. Będzie pił, bo wtedy łatwiej o odwagę, a trudniej o poczucie winy. Taka właśnie będzie wojna Iwana – szarego sowieckiego żołnierza, który często niewiele rozumie. Ale może właśnie o to chodzi wielkim tego świata. Przełomowa książka Catherine Merridale została oparta na wywiadach z ponad dwoma setkami weteranów, pamiętnikach i listach żołnierzy, a także na odtajnionych materiałach z archiwów wojskowych i NKWD. To unikalne spojrzenie na wielką wojnę ojczyźnianą oczami zwykłego żołnierza Armii Czerwonej. Wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Mam mieszane uczucia oceniając książkę pani Katarzyny. Z jednej strony ktoś w końcu zajął się tematem mitu rosyjskiego żołnierza z drugiej merytorycznie jest słabo. Tyle prze­prow­adzo­nych­ wywiadów a tak mało udostępnionych wspomnień. Brak charakterystyki sowieckiego żołnierza, nie ma żadnych statystyk dotyczących pochodzenia czy wykształcenia. Brak uzupełnienia chronologii o sytuację na innych frontach wojny. Największą zaś wadą tej pracy jest jej polityczna poprawność. Hasło: rasizm i antysemityzm w każdym rozdziale. Jakieś mityczne tereny Zachodniej Ukrainy i Białorusi, które były przedwojenną Polską ani słowa o tym! Podobnie o Państwach Nadbałtyckich. Wyczuwa się w książce sentyment za krajem rad, którym często są skażeni intelektualiści krajów zachodniej europy sami nie doświadczając komunizmu. Generalnie jednak polecam. Nota 3+
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:the Red Army 1939-1945, Armia Czerwona 1939-1945
Autorzy:Catherine Merridale Katarzyna Bażyńska-Chojnacka Piotr Chojnacki C. Merridale
Tłumaczenie:Katarzyna Bażyńska-Chojnacka Piotr Chojnacki
Redakcja:Katarzyna Bażyńska-Chojnacka Piotr Chojnacki
Wydawcy:Znak Horyzont (2020) Dom Wydawniczy Rebis (2007-2013)
ISBN:978-83-7301-917-1 978-83-7818-644-1 83-7301-917-1
Autotagi:druk historia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana publikacje naukowe publikacje popularnonaukowe
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 13 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo