Poczucie kresu

Autor:
Julian Barnes
Tłumacz:
Jan Kabat
Wydawcy:
Legimi (2016)
Świat Książki - Weltbild Polska (2012-2016)
ISBN:
978-83-7799-680-5
Autotagi:
druk
książki
powieści
3.0
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • W tej retrospektywnej powieści autor przedstawił nam rzeczywistą wartość czasu oraz rolę ludzkiej pamięci, jaką w nim pełni. Głównym jej bohaterem jest emeryt Tony, który na wstępie przedstawia czytelnikowi historię swojego dzieciństwa, czasów nauki szkolnej. Opowiada o swych wielkich przyjaźniach i miłościach. Przybliża nam postać niejakiego Adriana Finna, który jest nieprzeciętnie inteligentnym młodzieńcem, a którego losy od tej pory już na zawsze zostały splecione z życiem Tonego oraz Veronici. Niegdyś dziewczyny Tonego, a później żony Adrianna. Nic nie byłoby w tej historii nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w pewnym momencie Tony dowiaduje się o popełnieniu przez Adriana samobójstwa, a po latach otrzymuje "spadek" od teściowej Adriana. W testamencie dostaje od niej trochę grosza i pamiętnik swego przyjaciela Finna. Jednakże Tonemu nie jest dane zapoznanie się z jego treścią... Dlaczego??? Przekonajcie się o tym sami. Książka Barnesa to historia o czasie, który dla każdego z nas z każdym dniem biegnie coraz szybciej zamazując zachowane w naszej pamięci wspomnienia. W gruncie rzeczy opowiada też o jego braku. Braku czasu na stosowne przemyślenia, w efekcie czego nie każdemu z nas uda się w sposób racjonalny rozliczyć się z naszego życia. Jest to z całą pewnością głęboko refleksyjna powieść. Serdecznie polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo