Żywot kobiety swawolnej

Autor:
Ihara Saikaku
Tłumacz:
Iwona Kordzińska-Nawrocka
Wydawcy:
IBUK Libra (2011)
Uniwersytet Warszawski (2011)
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego (2011)
ISBN:
978-83-235-1188-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki

Żywot kobiety swawolnej (Koshoku ichidai onna, 1668) to jedna z najbardziej znanych powieści XVII-wiecznego japońskiego powieściopisarza Ihary Saikaku. Składa się z sześciu ksiąg, po sześć opowieści każda, a ilustracje wyszły spod pędzla Yoshidy Hanbeia. Przedstawia historię życia i miłości tytułowej bohaterki - kobiety, której imię nie pada ani razu. Napisana została w formie monologu będącego zarazem spowiedzią kobiety-mniszki, która opowiada o swoim niezwykle bogatym życiu dwóm młodym mężczyznom. Jej spowiedź jest szczera i nie ukrywa żadnych, nawet najbardziej wstydliwych czy godnych potępienia szczegółów. Bohaterka wywodzi się z rodziny arystokratycznej, dorasta na dworze, zdobywa wykształcenie artystyczne, zostaje nałożnicą daimyō, a następnie, sprzedana przez ojca, trafia do domu publicznego, przechodząc przez wszystkie szczeble kariery kurtyzany. Czyniąc ze swojej urody i ciała kapitał, który z powodzeniem wykorzystuje, staje się ofiarą własnych uczuć i pożądania. Muszę przyznać, że miłość jest chyba najbardziej zaskakującym uczuciem na tym świecie. Mężczyźni, którzy mnie odwiedzali byli eleganccy i przystojni, ale żaden z nich nie zaskarbił sobie moich względów. Przez pewien czas spotykałam się z prostym samurajem, będącym na służbie u jakiegoś arystokraty. Był niskiej rangi i miał w sobie coś, czego kobiety nie lubiły, ale już w pierwszym liście, jaki od niego otrzymałam, jego namiętne i gorące słowa poruszyły mnie do głębi. W każdym kolejnym zapewniał o swoich uczuciach, i nie wiadomo kiedy, zaczęłam odczuwać miłosny żar. Nie było nam łatwo się spotykać, ale zawsze starałam się umiejętnie zaaranżować jego wizyty, podczas których oddawałam mu się z przyjemnością. Niestety nie udało się nam długo zachować naszego romansu w tajemnicy i pewnego dnia wszystko wyszło na jaw. Za karę zostałam zesłana do małej wioski Uji, a mojego ukochanego skazano na śmierć. Fragment powieści Kōshoku ichidai ona is one of the best-known novels of the seventeenth-century Japanese writer Ihara Saikaku. It consists of six volumes, each containing six stories and illustrated by Yoshida Hanbeia. It shows the story of life and love of the titled, nameless character. It is a confession of a nun, born in an aristocratic family, raised at the court, educated in arts, who becomes a daimyō concubine. When sold, she finds herself in a brothel, where she pursues a courtesan career.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo