Dzieje Narodu i Państwa Polskiego: Wojna trzynastoletnia

Inne tytuły:
Wojna trzynastoletnia i powrót Polski nad Bałtyk w XV wieku
Autor:
Marian Biskup (1922-2012)
Wydawca:
Krajowa Agencja Wydawnicza (1990-1991)
Wydane w seriach:
Dzieje Narodu i Państwa Polskiego
ISBN:
83-03-03076-0
Autotagi:
druk
5.0

W kolejnym zeszycie z serii "dzieje narodu i państawa polskiego" autor przedstawił historię trzynastoletniej wojny Polski i stanów pruskich z Zakonem (1454-1466). Na bazie ewolucji stosunku stanów pruskich do władz krzyżackich Biskup ukazuje proces sukcesywnego zbliżania się tych że stanów z ludnościa ówczesnej Polski. Opisuje ich wzrastające niezadowolenie z polityki ekonomiczno-społecznej wąskiej grupy rycerzy zakonnych i konsekwencje jakie to za sobą pociągnęło. Ogłoszenie inkorporacji Prus Krzyżackich do Polski autor uznaje za początek mającej trwać trzynaście lat wojny. Następnie przechodzi do przedstawienia jej zmiennych losów. Całość zmagań dzieli na dwa główne okresy. Poszczególne podokresy obrazuja przechodzenie inicjatywy między walczącymi stronami. Przy okazji klęski Chojnickiej autor porusza istotny problem upadku instytucji pospolitego ruszenia i oparcia się obydwu stron na wojskach zaciężnych. Rozważania nad przebiegiem wojny kończy omówienie ustaleń drugiego pokoju toruńskiego i reperkusji jakie za sobą pociągnęła dla walczących w niej państw.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Opracowanie historyczne XV w. szczegółowe ale przystępnym językiem. Ryciny fotografie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo