Toast za przodków

Autor:
Wojciech Górecki
Wyd. w latach:
2010 - 2018
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Wydawnictwo Czarne
Kaukaz
ISBN:
978-83-7536-194-0, 978-83-7536-300-5
978-83-8049-411-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
Więcej informacji...
5.0 (4 głosy)

"Europa, Azja. Odkąd jeżdżę na Kaukaz, zadaję sobie pytanie, jaki to kontynent. Nie ma jednej odpowiedzi. Nawet geografowie nie są zgodni (choć większość uważa, że mimo wszystko Azja). Gdyby jednak brać pod uwagę kryterium kulturowe, granica przecinałaby region, ale nie prostą kreską, tylko zakosami, łukami, esami-floresami, zostawiając po obu stronach liczne

enklawy należące do sąsiada.

Na dodatek zmieniałaby co chwilę swój przebieg".

Wojciech Górecki

"Nie znam się na Kaukazie. Zdaje się, że nikt się na nim nie zna; Lermontow się znał, ale go zabili. Mimo to, wędrując z Wojtkiem Góreckim po tym obcym świecie, czułam się dziwnie swojsko. A kiedy celnik zamknął granicę, by go podwieźć do miasteczka, kiedy kierowca autobusu przerwał podróż, by zaprosić go do swojego domu (staruszek ojciec musiał opowiedzieć gościowi jak Berlin zdobywał) pomyślałam: złym reporterom nic takiego się nie przytrafia".

Hanna Krall

"Znajduję przynajmniej trzy przyczyny, dla których warto tę książkę przeczytać: Kaukaz to fascynujący styk światów, Kaukaz to wspaniałe tradycyjne kultury, Kaukaz to fantastyczni ludzie. A nasz autor naprawdę to wszystko widział i naprawdę ma podstawy, aby o Kaukazie mówić.

To nie tylko opis reportera. To także książka o poważnych walorach poznawczych, którą zamierzam zalecać studentom, i wiem z całą pewnością, ze tym razem nie spotkam się z tradycyjnym zarzutem, że daję do szybkiej lektury kolejną nudną książkę. Wprost przeciwnie..."

Jan Malicki

"Jak można chcieć do NATO, a jednocześnie uważać, że Stalin i Chrystus to najbardziej wpływowe osobistości w dziejach świata?

W jaki sposób Polacy budowali naftową potęgę Azerbejdżanu?

Po co Sowieci wymyślili Osetię Południową i dlaczego wybuchła wojna w Gruzji?

Wreszcie czy Kaukaz Południowy z najstarszymi chrześcijańskimi państwami Armenią i Gruzja to jeszcze Europa czy już Azja?

To tylko kilka pytań, na które w Toaście za przodków stara się odpowiedzieć Wojciech Górecki. Znakomity znawca Kaukazu, latami podróżował po nim jako ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, przyglądał się z bliska jako pracownik polskiej ambasady w Baku, a że do wiedzy eksperta dodał nieprzeciętny talent reporterski, od książki trudno się oderwać.

Czytając, pamiętajmy o tradycyjnym zakończeniu ormiańskich bajek - z nieba spadły trzy jabłka, jedno dla tego kto opowiadał, drugie dla tego, kto słuchał, trzecie dla tego, kto zrozumiał. Jednym słowem - toast za autora".

Maria Przełomiec

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • "Toast za przodków" • Autor: Wojciech Górecki. Moja ocena: 9/10. • „Toast za przodków” to znakomity reportaż autorstwa Wojciecha Góreckiego, który przenosi czytelnika na Kaukaz Południowy, obszar pełen skomplikowanej historii, zróżnicowanej kultury i intensywnych emocji. Autor już na wstępie zapowiada: „To jest opowieść o Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii” – i rzeczywiście, jego książka wprowadza nas w fascynujący świat tych trzech krajów, pełen kontrastów, napięć, a jednocześnie głębokich podobieństw. • Górecki z niezwykłą wnikliwością maluje obraz regionu o bogatym kolorycie, w którym historia, religia i polityka splatają się w nieustannie zmieniającą się dynamikę. Autor ukazuje różnorodność i specyfikę każdego z krajów, jednocześnie zwracając uwagę na wspólne wątki łączące mieszkańców Kaukazu Południowego. To opowieść o ludziach, ich przodkach, tradycjach, a także trudnych relacjach między sąsiadami. • Styl Góreckiego jest żywy, dynamiczny i pełen empatii, co sprawia, że lektura tej książki jest zarówno pouczająca, jak i wciągająca. Jego umiejętność uchwycenia różnorodności regionu, a zarazem pokazania jego jedności, czyni „Toast za przodków” wyjątkową pozycją dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć Kaukaz Południowy. • Gorąco polecam nie tylko tę książkę, ale i inne prace Wojciecha Góreckiego, które są równie warte uwagi. To literatura reportażowa na najwyższym poziomie. • 23:51 * 03.01.2025 *
  • Bardzo ciekawa relacja współczesnej Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, z tłem historycznym. Polecam wszystkim podróżnikom i osobom zainteresowanym tym regionem.
  • Bardzo dobrze się czyta, ciekawie napisana, polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Wojciech Górecki
Wydawcy:Legimi (2018) Wydawnictwo Czarne (2010-2018) NASBI (2014) ebookpoint BIBLIO (2014) IBUK Libra (2010)
Serie wydawnicze:Reportaż Reportaż - Wydawnictwo Czarne Kaukaz
ISBN:978-83-7536-194-0 978-83-7536-300-5 978-83-8049-411-4
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 18 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo