Genialna przyjaciółka

Tytuł oryginalny:
Amica geniale
Autor:
Elena Ferrante ...
Tłumacz:
Alina Tłumacz Pawłowska-Zampino ...
Wydawcy:
Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o. o (2021)
Wydawnictwo Sonia Draga (2014-2021)
Legimi (2014)
P. H. U. Sonia Draga
Wydane w seriach:
Cykl neapolitański
Audiobook
Audiobook - Sonia Draga
Genialna przyjaciółka - Elena Ferrante
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.6 (18 głosów)

Lila i Elena zawsze się wspierały. Nagle jedna z nich znika, zatarłszy ślady swego istnienia. Dlaczego tak postąpiła? Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Kobieta przypuszcza, że Lila wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu. A Neapol biedaków to miejsce koszmarne - przesycone brutalną przemocą i powszechną mizoginią, zinfiltrowane przez kamorrę, faszystów czy komunistów, zniewolone niezaspokojonymi apetytami na pieniądze i seks, rządzące się prawem rodowej zemsty. Czy z takiej otchłani można się w ogóle wydostać?
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Już w dojrzałym wieku, Elena Greco dowiaduje się od syna przyjaciółki o zaginięciu jego matki. • Wraca wspomnieniami do czasów ich wspólnie spędzonego dzieciństwa i wczesnej młodości. Opowiadając o łączącej ich przyjaźni, która wydaje się momentami toksyczna ale też budująca, rozwijająca, silna. • Dziewczynki wychowują się w biednej dzielnicy Neapolu, a sytuacje, które napotykają w domu, szkole czy podczas wspólnych zabaw sprawiają, że mimo różnicy charakterów coraz bardziej zbliżają się do siebie. • Ich relacja jest mocno zabarwiona rywalizacją, zazdrością, ale też podziwem i wzajemną troską. • Jak dla mnie wręcz fascynujący obraz przyjazni pomiędzy dwoma kobietami. Fascynujący, bo taki prawdziwy. • Jestem ciekawa ich dalszych losów dlatego sięgam po kolejny tom.
  • Niesamowita historia, wspaniale napisana i przetłumaczona. Nie mogłam się od niej oderwać. Czytam już drugą część. Polecam.
  • Dawno żadna powieść tak mnie nie wciągnęła i nie poruszyła. Niesamowity świat powojennego Neapolu, pełen przemocy, brutalny, a w tym wszystkim wrażliwość patrzącej na niego małej dziewczynki i jej genialnej przyjaciółki. Historia przyjaźni i rywalizacji, dojrzewania, dorastania w zmieniającej się rzeczywistości - ale wciąż jeszcze takiej, w której nie docenia się inteligencji wykształcenia kobiety... Ciekawe, czy kolejne tomy będą równie dobre - na pewno mam ochotę poznać dalszy ciąg historii tej przyjaźni.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
usunięte konto
Opis
Autorzy:Elena Ferrante Alina Tłumacz Pawłowska-Zampino Laura Lektor Breszka
Tłumaczenie:Alina Tłumacz Pawłowska-Zampino Laura Lektor Breszka Lucyna Rodziewicz-Doktór
Lektor:Laura Lektor Breszka
oraz:Alina Tłumacz Pawłowska-Zampino
Wydawcy:Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o. o (2021) Wydawnictwo Sonia Draga (2014-2021) Legimi (2014) P. H. U. Sonia Draga
Serie wydawnicze:Cykl neapolitański Audiobook Audiobook - Sonia Draga Genialna przyjaciółka - Elena Ferrante
ISBN:978-83-66460-78-2 978-83-66661-29-5 978-83-7999-039-9 978-83-7999-099-3 978-83-8110-032-8 978-83-8110-088-5 978-83-8110-225-4 978-83-8110-798-3 978-83-8110-826-3 978-83-8110-0323-8
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika komiksy książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 52 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo