Inny słownik języka polskiego PWN

Inne tytuły:
A-Ó
Redakcja:
Mirosław Bańko
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN (2000-2021)
ISBN:
83-01-12826-7, 978-83-01-17797-3
978-83-01-17799-7, 830112826
Autotagi:
druk
książki
słowniki
Więcej informacji...

Nowy w Polsce typ słownika. Zawiera wnikliwy opis znaczenia i użycia wyrazów, oparty na komputerowym archiwum tekstów współczesnej polszczyzny. Słownik bogaty w informacje, zdyscyplinowany, a jednocześnie przystępny. Słownik prawdziwie przyjazny, po który będziemy sięgać z przyjemnością. Dlaczego inny Większość wyrazów opisanych jest tu bardziej szczegółowo niż gdzie indziej - do tego stopnia, że słownik może służyć pomocą też słabiej przygotowanym użytkownikom, np. cudzoziemcom. Wiele uwagi poświęcono użyciu wyrazów, a nie tylko ich znaczeniu. Nieencyklopedyczny W definicjach zawarto informacje istotne językowo, np. ujawniające te cechy znaczeń podstawowych, które leżą u podstaw powstałych od nich znaczeń metaforycznych. Przedmiotem definicji jest więc opis znaczenia i użycia wyrazu, a nie - jak w encyklopediach - opis wszelkich cech oznaczanej przezeń rzeczy, osoby lub pojęcia. Bogaty w informacje Oprócz definicji i przykładów słownik zawiera bogatą frazeologię, synonimy i antonimy (czyli wyrazy o znaczeniu przeciwstawnym), ważniejsze formy odmiany wyrazów wraz z informacjami pozwalającymi na utworzenie pozostałych form, a także informacje o dzieleniu wyrazów w druku. Nowością są bogate informacje z zakresu pragmatyki językowej, czyli o tym, kto, kiedy i w jakim celu używa danego wyrazu lub wyrażenia. Słownik ostrzega też, że niektóre rozpowszechnione użycia bywają oceniane jako niepoprawne. Pisany naturalną polszczyzną Definicje pisane są zwykłą, naturalną polszczyzną i ujmują wyraz definiowany w kontekście, w którym on zwykle występuje, np. "Kiedy gęś gęga, to wydaje niskie, nosowe dźwięki". Kontekstowe definicje przekazują więcej informacji niż tradycyjne, brzmią naturalniej i są łatwiejsze dla użytkownika. Zawiera Około 100 tysięcy jednostek leksykalnych, około 150 tysięcy przykładów, 2700 stron druku w dwóch tomach.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:A-Ó
Redakcja:Mirosław Bańko
Opracowanie:Mirosław Bańko
Wydawca:Wydawnictwo Naukowe PWN (2000-2021)
ISBN:83-01-12826-7 978-83-01-17797-3 978-83-01-17799-7 830112826
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk książki literatura literatura stosowana publikacje dydaktyczne publikacje fachowe publikacje informacyjne publikacje naukowe słowniki zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo