W ciemnej dolinie:

rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii

Tytuł oryginalny:
Hidden Valley Road. Inside the Mind of an American Family
Autor:
Robert Phillip Kolker
Tłumacz:
Jan Dzierzgowski
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne (2021-2022)
Wydane w seriach:
Seria Amerykańska
ISBN:
978-83-8191-315-7, 978-83-8191-607-3
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
rodzina
sprawozdania
4.6 (5 głosów)

Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga dzieci. Ale za zamkniętymi drzwiami rozgrywał się dramat. Jeden po drugim ich sześciu synów traciło kontakt ze światem. Diagnoza – schizofrenia – w tamtych czasach była jak wyrok dla całej rodziny. Tragedia Galvinów okazała się szansą dla psychiatrii. Przebadanie tak wielu blisko spokrewnionych osób pozwoliło naukowcom i lekarzom lepiej zrozumieć tajemnicę tej niezwykle złożonej choroby, której leczenie bywało nieraz bardziej wyniszczające niż same objawy. Kolker zręcznie łączy przejmującą historię rodziny Galvinów, którą opisuje szczegółowo i z ogromną empatią, z fascynującymi dziejami psychiatrii. Ale „W ciemnej dolinie” ma również trzeci wymiar – to socjologiczny portret Ameryki drugiej połowy XX wieku, jej pragnień, ambicji i wypieranych problemów.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Rodzina Galvinów początkowo zdawała się być przykładem idealnego domu, gdzie dzieci są zdolne, matka trzyma porządek, a ojciec ma prestiżową pracę. Długo starano się, by obrazek ten żył w oczach innych, nawet gdy wszystko zaczęło się walić, a gdy pozory były już niemożliwe, wszystko posypało się całkowicie. Schizofrenia braci, przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna, zaopatrzenie w synów przy ignorowaniu potrzeb córek, samobójstwo i morderstwo... Galvinowie okazali się tak dalecy od początkowo kreowanego wrażenia, jak to tylko możliwe. • Robert Kolker opisał losy rodziny, gdzie od zawsze działo się źle, ale początkowo przymykano oczy na wszelkie odstępstwa od normy. Przemoc była tłumaczona, emocje trywializowane, a pierwsze objawy choroby ignorowane. Od dziecka chłopcy sprawiali problemy, podczas gdy dziewczynki miały być ciche i pomocne, a choć brzmi to jak typowy objaw patriarchatu drugiej połowy XX wieku, to w tym przypadku przyniosło jedynie więcej cierpienia. Wiedza odnośnie psychiatrii nie była na tyle rozwinięta, by przynieść Galvinom pomoc, a wraz z chorymi na schizofrenię synami, chorowała cała rodzina. • Gdyby Robert Kolker skupił się jedynie na niecodziennym przypadku schizofrenii, gdzie aż tyle osób w jednej rodzinie na nią cierpi; gdyby Robert Kolker skupił się jedynie na rozpadzie umiarkowanie szczęśliwej rodziny — obraz ten nie byłby pełen. Tymczasem „W ciemnej dolinie“ to również zapis ewolucji psychiatrii i psychoterapii w XX wieku. Źródło wiedzy odnośnie zmian, jakie zachodziły, a do których między innymi Galvinowie się przyczynili. • I wszystko byłoby wspaniale, gdyby książka ta nie była przykładem tego, jak nadmiar informacji zaburza dobry reportaż. Autor ewidentnie nie potrafił wybrać wagi faktów — kolejne teorie odnośnie zdrowia psychicznego czy funkcjonowania mózgu zajmują tyle samo miejsca co opis wyposażenia domu — co wydłuża tekst i miesza. W dodatku zdecydował się na fabularyzowanie, czego akurat ja w literaturze faktu nie lubię. Nie mniej trudno mi sobie wyobrazić, by ktoś poza Robertem Kolkerem pokusił się (dawniej, teraz, w przyszłości) o tak wnikliwe przedstawienie rodziny Galvinów czy ewolucji badań nad schizofrenią. Aż nie sposób nie docenić tej książki. • przekł. Jan Dzierzgowski
  • Sfabularyzowana książka historii Galvinów ,umiejętnie porusza tematykę chorób psychicznych i rozwoju psychiatrii. Treść reportażu omawia perypetie rodziny w której sześciu braci zachorowało i zmagało się ze skutkami schorzenia schizofrenii. • Historia ta sprawiła, że odczułem współczucie dla tejże wielodzietnej dwunastoosobowej rodziny. Trudnościami rodzinnymi były pasma nieszczęść i cierpień związane ,ze skutkami choroby oraz wychowanie w dysfunkcyjnej rodzinie. Nie chcę tutaj uniewinniać złego czynu jednego z braci-Briana w jego krótkim epizodzie życia oraz innych koszmarnych tajemnic rodzinnych. • Wyniszczające dla ich życia ,były nie tylko uboczne skutki farmakoterapii ale i przypadłość na którą chorowali. Burzliwe lata 60-te w których żyła rodzina, były nie łatwe do sprostania dla osób z zaburzeniami psychicznymi ,często jak mi wiadomo ,spotykającymi się z odrzuceniem w kontaktach społecznych. • Książka momentami może przytłaczać ,ze względu na tematykę ,dlatego robiłem dłuższe przerwy z powodu negatywnych emocji. • Jeszcze jednym negatywnym mankamentem książki ,były według mnie, mało rozbudowane analizy przebiegów schizofrenii jak wiem z psychiatrii ,różniących się historii przypadków choroby. • Całość publikacji ma bogatą wartość pod względem zagadnień z medycznego punktu widzenia, psychiatrii ,neurologii ,genetyki ,a nawet socjologii. • Ogółem fabuła wnikliwie angażuje uwagę czytelnika co wydaje się dziełem godnym polecenia.
  • RE-WE-LA-CJA :)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo