Dzieje powiatu wyrzyskiego w zarysie

Autor:
Roman Chwaliszewski
Wydawca:
Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska (2019)
ISBN:
978-83-930012-5-5
Autotagi:
druk
książki
Źródło opisu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu - Księgozbiór WBPiCAK
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje
  • Komentarze
    „Dzieje powiatu wyrzyskiego w zarysie” autorstwa Romana Chwaliszewskiego to niezwykle interesująca monografia o historii, polityce i społeczeństwie powiatu wyrzyskiego, bardzo ciekawego i strategicznie newralgicznego obszaru na pograniczu polsko-niemieckim. Książka ta, napisana przez wybitnego znawcę dziejów historycznej Krajiny, daje czytelnikowi wnikliwy przegląd historii i ewolucji społeczno-politycznej tego regionu, który w przeszłości był kluczowym terenem zarówno dla Polski, jak i dla Niemiec. Zawiera ona dogłębną analizę środowiska etnicznego i kulturowego powiatu Wyrzyskiego oraz życia społecznego, politycznego i gospodarczego od 1818 do 1850 roku. Następnie odnosi się do zmian, jakie zaszły między 1851 a 1918 rokiem - rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Analiza dotyczy w szczególności rozwoju rolnictwa, przemian w miastach i rozszerzającej się germanizacji. Po traktacie wersalskim z 1919 r., który przywrócił państwo polskie, przyszłość i kształt powiatu wyrzyskiego były przedmiotem skomplikowanych negocjacji między zwycięskimi mocarstwami, nową polską administracją i Niemcami. Te zawiłe pertraktacje są bardzo dobrze opisane i przeanalizowane przez autora, dając czytelnikowi wnikliwy obraz niektórych problemów, z jakimi borykała się rodząca się polska administracja państwowa na poziomie mikro. Następnie Roman Chwaliszewski zajmuje się losami powiatu w czasie II wojny światowej, zagładą Żydów i powstawaniem zorganizowanego lokalnego oporu wobec okupacji niemieckiej. Wreszcie niniejsza monografia kończy się krytycznym spojrzeniem na politykę realizowaną przez reżim komunistyczny w latach 1945-1975. • Opracowanie to stanowi wyjątkową wartość dla literatury historii lokalnej nie tylko w kontekście Polski, ale w znacznie szerszym znaczeniu. Jej wyjątkową głębię i szerokość analizy uzupełnia skarbnica dat, nazw i nazwisk. Ponadto warto nadmienić o walorach estetycznych tej pozycji, gdyż książka ta została pięknie wydana przez lokalną organizację obywatelską Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska. • Dla czytelników nieznających miasta Wyrzysk muszę dodać, że jest to miejsce urodzenia Wernhera Magnusa Maximiliana von Brauna, Niemca, który po II wojnie światowej stał się Amerykaninem i zabrał nas na księżyc i z powrotem.
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 16.03.2021 16:06
    saski   
    [awatar]
    saski
Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo